Egyre több ember választja, hogy otthonról dolgozik, akár részmunkaidőben, akár teljes munkaidőben. Amerikában már a munkavállalók több mint ötöde távmunkában dolgozik. Bár a gondolat vonzó lehet, hogy laza otthoni ruhában, akár a konyhaasztalnál ülve is elláthatja a feladatait, de ez a helyzet nemcsak előnyökkel, hanem jelentős hátrányokkal is jár, akár a mentális egészségre is hatással lehet.
Sokan arra számítanak, hogy a távmunka csökkentheti a napi stresszt, megúszhatják vele a munkahelyi feszültséget, az ingázás kellemetlenségeit, kikerülhetnek a főnök szigorú tekintetének hatósugara alól. Rugalmasan, függetlenül, önállóan végezhetik a munkájukat, saját maguk dönthetik el, hogyan ütemezik a projekteket, rangsorolják a feladataikat nehézség szerint. Több örömet is szerezhetnek maguknak, mint a munkahelyi kötöttségek mellett: akár tarthatnak több órás ebédidőt vagy részt vehetnek egy reggeli jógaórán, és nem kell félniük a munkából való késéstől.
Hátrányokkal is jár
Ugyanakkor figyelni kell az otthoni munka lehetséges hátrányaira is: vannak, akiknek már a mentális egészségét veszélyezteti a rendszeres szociális interakció és a munkatársakkal való kapcsolat hiánya, az otthoni munka miatti izoláció, a kívülállóság érzése. Munkakörtől is függ, kinek, mennyire hiányzik a munkakörnyezet visszajelzése és ösztönzése.
Az elszigeteltség mellett más gondok is adódhatnak az otthoni munkavégzésből. Jó dolog két feladat elvégzése között betenni egy mosást, kiteregetni, vagy hazahozni a gyereket az oviból, de a házimunka és a családdal való foglalkozás elmossa a határokat a munka és a magánélet, az otthon között. Így előfordulhat, hogy a magánélet vagy az alvásidő rovására vesz el időt a munkára.
Amennyi stresszt el lehet kerülni az otthoni munkával, közel annyit generál is: az egyedül végzett távmunka fokozza a szorongást, a stresszt. A munkavállaló egy idő után úgy érzi, hogy folyamatosan elérhetőnek kell lennie, online vagy telefonon, és ez fokozott függést alakít ki, bűntudatot érez, ha nem azonnal reagál egy megkeresésre. Mindez abból a szorongásból fakad, hogy úgy érzi, folyamatosan bizonyítania kell, nehogy a munkahelyén megkérdőjelezhessék munkavégzésének teljes értékűségét.
Honnan tudja, hogy az otthoni munkavégzés megfelelő-e az Ön számára?
Mérlegelni kell számos tényezőt, az élethelyzetét, az egészségi állapotát, a személyiségét, a szokásait és az elvégzendő feladatokat. Végig kell gondolni, mit szeretne jobban: függetlenül, szabadon, önállóan dolgozni, vagy igényli a munkahelyi emberi kapcsolatokat?
Különösen fontosak a mentális egészség szempontjai: ha például valaki depresszióval küzd, a munkavégzés miatt fokozódhat benne az elszigetelődés érzése. Lehetnek olyan helyzetek, amikor épp a munkába járás, az ingázás vagy a munkakörnyezet, netán a munkatársak közötti konfliktus mérgezi mentálisan a munkavállalót, elmélyítve benne a szorongást vagy a depressziót. Ha szükséges, beszéljen egy mentális egészségügyi tanácsadóval, hogy segítsen mérlegelni a lehetőségeit.
Ha a távmunka mellett dönt, ezek a tippek segíthetnek elkerülni a problémákat:
Hozzon létre otthon egy munkaállomást! Legyen a lakásban egy meghatározott terület kialakítva, ahol a munkához szükséges dolgokat elkülönítve tarthatja, ahova leülhet a munkavégzés idejére.
Ragaszkodjon a menetrendhez! A munkaidő meghatározása és betartása kulcsfontosságú, ha otthonról dolgozik, hogy elkerülhesse a túlmunkát, önmaga kizsákmányolását. A napkezdő rutint, készülődést végezze el ugyanúgy, mintha munkahelyre menne!
Törődjön egészségével! Illesszen be a napjaiba rendszeresen mozgást, esetleg stresszoldó technikát, például meditációt, adjon lehetőséget magának pihenésre és kikapcsolódásra, házon kívül is társadalmi kapcsolatok ápolására.
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.