HRDoktor

Miért fáj a térdem? 6 jel, amely porckopásra figyelmeztet

2025. május 07. - hrdoktor

A térdfájdalomnak több oka is lehet, leggyakrabban térdízületi gyulladás miatt alakul ki. Az elváltozásra figyelmeztető jelekre érdemes időben felfigyelni!

hrdoktor_terdfajdalom_irodai_dolgozoknal.jpg

Jó kiindulópont, hogy a térd melyik részén jelentkezik a fájdalom

Fáj a térde? Könnyebb megtalálni az okát, ha először is alaposan megfigyeljük, pontosan hol jelentkezik a fájdalom, a térd egészén vagy valamelyik részén. A térd elülső részénél leginkább a porckopás illetve az emiatt kialakuló ízületi gyulladás, esetleg ín- vagy nyálkatömlő-gyulladás okozhat kellemetlenséget. Oldalsó fájdalom esetén az ún. futótérdre (az iliotibiális szalag szindrómára) és a térd ízületi nyálkahártyájának gyulladására kell gondolni. Hátul szalag- vagy porcszakadás, Baker-ciszta is okozhat fájdalmat.

A porckopás egyre fiatalabbakat érint

Felnőttkorban a térdfájdalom leggyakoribb oka a porckopás miatti ízületi gyulladás, az osteoarthritis, amely hazánkban átlagban minden tizedik embert érint. Többnyire az ötven évnél idősebbeknél jelentkezik, de megfigyelhető egyre fiatalabbaknál is. A nők – hormonális és mozgásszervi okokból – valamivel hajlamosabbak rá, mint a férfiak. Ennek az elváltozásnak a lényege, hogy a túl nagy terhelésnek kitett térdízületek felszínét borító porc elvékonyodik, töredezetté válik, nem tölti be funkcióját, az ízületi fejek akadálytalan, súrlódásmentes mozgásának elősegítését, ami fájdalmas gyulladást okoz. Az ízületi porckopás hátterében az emelkedő életkor, a folyamatos terhelés áll, amelyet súlyosbíthat a térdízület terhelését jelentősen megnövelő elhízás, a korábbi térdsérülés, és az is, ha a beteg ízületi gyulladást okozó alapbetegségben, például reumás ízületi gyulladásban vagy köszvényben szenved.

bhc_terdfajas_idos_korban.jpgHat tünet, amely a porckopást jelezheti

A porckopás és a kialakult osteoarthritis tünetei nem egyformán jelentkeznek minden betegnél, hiszen függnek az érintett korától, általános egészségi állapotától, az ízületek terhelésétől stb. Vannak azonban olyan alaptünetek, amelyeket tapasztalva a porckopásra kell gyanakodni. Ha az alábbi tünetek tartóssá válnak, hat hónapnál hosszabb ideig jelentkeznek, mielőbb szakorvoshoz kell fordulni.

Fájdalom a térdben: A porckopással küzdők először csak a térdet megterhelő tevékenységek után (hosszú séta, tartós ülőhelyzet, lépcsőzés stb.), később már nyugalmi állapotban is fájdalmat érezhetnek a térdükben. Ha ez tartóssá válik, hónapokig újra meg újra jelentkezik, a térdízület degenerációjára figyelmeztethet.

„Befagyott”, merev ízület: A porckopásban szenvedők reggelenként vagy pihenés után merevnek érzik a térdüket, lassan melegszik, „indul be” a mozgásuk, csak nehezen tudják teljesen behajlítani, kinyújtani a térdüket.

Kattanó hang az ízületből: Akinek porckopása van, az a láb nyújtása, hajlítása közben kattanó, reccsenő hangot hallhat.

Nyomásra jelentkező fájdalom: A térd egy pontján, valamelyik részének megérintésekor, nyomásra jelentkezik a fájdalom. 

A térdízület deformitása: A térdízületi porckopásban érintettek azt tapasztalhatják, hogy a térdük megduzzadt, alakja megváltozott, esetleg kitüremkedés, dudor alakult ki rajta.

Gyulladásos tünetek: A porckopásos térd duzzadt, tapintásra melegnek érződik, esetleg bőrpír is jelentkezhet, ami az ízületi gyulladás jele lehet.

A porckopás fázisai: az enyhétől a legsúlyosabbig

A térdízületi kopás miatti gyulladásnak, az osteoarthritisnek a folyamatát négy szakaszra lehet osztani. Az enyhe stádiumban a porc kissé megduzzad, az ízületi folyadék termelődése megnő, de fájdalom még nem jelentkezik. A mérsékelt stádiumban a porc kopásnak indul, a porcok közti tér csökken, a fájdalom megterhelésre jelentkezik. Súlyos stádiumban a porckopás jelentős, a csontok közötti tér csökken, a fájdalom erősödik nyugalmi állapotban is, az érintett nehezen mozog, az osteoarthritis már a napi tevékenységben is korlátozhatja. A legsúlyosabb állapotban a porc elkopott, a csontvégek védőréteg nélkül érintkeznek egymással, a beteg nagy fájdalmakat él át, és mozgásában is erősen akadályozott. A térd osteoarthritis diagnosztizálásához a beteg tüneteinek kikérdezése és fizikális vizsgálat után röntgen vagy MRI vizsgálat következik, megállapítják a degeneráció fokát, a gyulladásos faktorokat pedig laboratóriumi vérvizsgálat mutathatja ki.

Az osteoarthritis kezelése

A porckopás kezelése egyénre szabott és függ az állapot aktuális stádiumától. A fájdalom és a gyulladás csökkentésére többféle készítmény alkalmazható. Mindenképpen hasznos – gyógytornász segítségével – a térd körüli izmok erősítése, hogy csökkentsék a térd terhelését, biztosítsák az ízület mozgatásához szükséges erőt, tompítsák a térdet érő hatásokat, például az esetleges ütődést. A gyógytorna jótékony hatását más fizioterápiás eljárások, például ultrahang- és lézeres kezelés, masszázs és gyógyfürdő is kiegészíthetik. A biológiai terápia keretében hialuronsav illetve - saját vérből - vérlemezkében gazdag plazma injekcióban történő alkalmazására is sor kerülhet. Műtéti megoldásként a teljes illetve részleges térdízületi plasztika jöhet szóba.

A cikk a Budai Egészségközpont ortopéd specialistáinak közreműködésével készült.

A bejegyzés trackback címe:

https://hrdoktor.blog.hu/api/trackback/id/tr9518853510

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása