Szinte közhely, hogy a férfiak kevesebbet törődnek az egészségükkel, mint nőtársaik, és csak akkor kérnek orvosi segítséget, amikor már tényleg komoly a baj. Nem szabad megvárni azonban, amíg a tünetek akadályozni kezdik a megszokott életvitelében vagy a munkája elvégzésében. Összegyűjtöttük, melyek azok a tünetek, amikre mindenképp érdemes időben felfigyelni.
Hazánkban a daganatos megbetegedések a halálozások második leggyakoribb okai – közvetlenül a szív- és érrendszeri betegségeket követően. A tüdőrák és a bőrrák mindkét nemet jelentős mértékben fenyegetik, ugyanakkor vannak kifejezetten nemspecifikus, kizárólag nőkre (emlőrák, méhnyakrák, petefészekrák, méhtestrák) vagy férfiakra (prosztatarák, hererák) veszélyes daganattípusok is. A férfiakra jellemző rákos megbetegedések egy része szűrővizsgálaton való részvétellel, időben felismerve nagyobb eséllyel gyógyítható. Ezért fontos tudni, hogy melyek azok a tünetek, amelyek rákos betegség (elő)jelei lehetnek.
Vizelési problémák, gyakori éjszakai mosdólátogatások
A férfiaknál jelentkező fájdalmas vagy nehéz vizelés, illetve a gyakori vizelési inger banális betegségek tünetei is lehetnek, de van esély arra, hogy daganat jelenlétére utalnak, ezért ha vizelési nehézséggel küzd, mindenképp fordítson figyelmet az alapos kivizsgálásra. A prosztatarák tünete lehet a fentieken túl a gyenge vizeletáram vagy a vizelés során tapasztalt égő érzés is – ha ilyet tapasztal, menjen el szűrővizsgálatra, amin 50 éves kortól egyébként is érdemes rendszeresen részt venni. A véres vizelet illetve a spermában felbukkanó vér hólyagrákot jelezhet, ezzel a tünettel azonnal orvoshoz kell fordulni.
Gyanús csomók és duzzanatok a herékben vagy herezacskókban
A herékben megjelenő csomók vagy duzzanatok a hererák tünetei lehetnek. Gyanakvásra ad okot az is, ha a herék fájdalmassá válnak, méretük megváltozik, a herezacskónál duzzanatot észlelünk vagy az ágyékba sugárzó fájdalmat tapasztalunk. A tüneteket vírusos vagy bakteriális fertőzéseknek is okozhatják, de fontos orvoshoz fordulni, hogy a daganatos betegséget kizárhassák. Míg a prosztatarák és a péniszrák jellemzően az idősebb, addig a hererák inkább a fiatal férfiak jellemző betegsége, sajnos akár már huszonéves korban is jelentkezhet. Hazánkban évente 200-250 új hererákos esetet diagnosztizálnak, szerencsére a betegség időben történő felismerése esetén jó eséllyel gyógyítható lehet.
Merevedési zavarok, impotencia problémák
A merevedési zavarok hátterében meghúzódhatnak testi vagy lelki okok is, sőt az sem ritka, hogy a kettő együttes jelenléte váltja ki a problémát. Azon kívül, hogy negatívan hatnak az életminőségre és zavart okozhatnak a párkapcsolatokban, a merevedési zavarok utalhatnak cukorbetegségre, magas vérnyomásra vagy tesztoszteronhiányra is. Előfordulhat továbbá, hogy különböző prosztata betegségek, például prosztatarák váltják ki a potencia problémát. Az időben történő kivizsgálás tehát nem csak az életminőségen és a párkapcsolati helyzeten javíthat, hanem segíthet időben felismerni valamelyik fent említett betegséget, hogy mihamarabb megkezdődhessen a kezelés.
Jó, jó, tapasztaltam már ilyen tüneteket. Milyen orvoshoz érdemes fordulni és mi fog ott történni velem?
A férfiakat érintő, itt felsorolt potenciális rákos tünetek nagyrészével urológus szakorvost érdemes felkeresni. A szakember a vizsgálat során az általános információgyűjtést, beszélgetést követően fizikális vizsgálatot végez, amit a panaszoktól függően ultrahangos (jellemzően hasi ultrahang) ellenőrzéssel egészíthet ki. A sok férfiben félelmet és viszolygást keltő, végbélen keresztül történő prosztata letapintás pár másodperces, enyhén kellemetlen szituáció, ami azonban életmentő lehet, hiszen a terület vizsgálata akár életveszélyes elváltozásokra is fényt deríthet. Rákszűrés esetében sor kerülhet további vizsgálatokra, pl. a PSA-szint (prosztata specifikus antigén) vérből való meghatározására is.
A cikk a Budai Egészségközpont urológus szakorvosainak közreműködésével készült.