Eláruljuk, hogyan oldható meg, hogy az ünnepek közeledtével legalább a munkahelyi problémák ne okozzanak plusz feszültséget.
Készülődünk a karácsonyra, tervezgetünk: kinek, mit szeretnénk adni, mikor, kit látogatunk meg, hozzánk mikor és ki jön, mikor tudnánk nagytakarítani, fát vásárolni, mi legyen a vacsora, a családi ebéd, sütni is kellene valamit… Közben még otthon is zakatolnak a munkahelyi problémák az agyunkban: zárás lesz, a futó projektet be kell fejezni, leltár közeleg, a munkatársak jó része beteg, hogyan lesz ez az egész? Nem könnyű időszak! De nem szabad hagyni, hogy a magánéletünket, a családi együttlétet elrontsák a munkahelyi gondok, és azt sem, hogy az egész évi kiegyensúlyozott munkahelyi teljesítményünk épp a megmérettetéskor, az év utolsó heteiben, az otthoni teendők miatt csökkenjen. Az se lenne jó, ha 24-én holtfáradtan, elcsigázva roskadnánk le a fa alá. Ésszerű megoldást kell találni erre a dupla (ünnepi és évvégi) stresszre! Összegyűjtöttünk néhány meggondolandó jó tanácsot.
Tucatnyi tanács az ünnepi stressz ellen
• Maradt még szabadsága? Esetleg van lehetőség home office munkára, hogy legalább a bejárásra fordított időt megtakaríthassa? Ha igen, egy-két nap ünnepek előtt csodát tehet, helyrebillentheti a munka és a magánélet közötti egyensúlyt.
• Gondolja át a napjait, az időbeosztását! Sokat segíthet, ha tudatosabban használja ki az idejét, például nem hagyja, hogy órákra beszippantsa a közösségi média.
• Tervezze meg az ünnepet jó előre, a lehetőségekkel, költségvetéssel, az ajándékokkal, a menetrenddel, a menüvel együtt!
• A munkahelyen is időben készítsen átfogó tervet az év utolsó heteire, és rangsorolja a feladatokat a sürgősség és a fontosság szerint. Beszélje meg a munkatársaival is ezt, együttműködéssel, a feladatok megfelelő elosztásával egymáson is segíthetnek.
• Az ünnep előtti napokban koncentráljon a legfontosabb és határidős feladatok elvégzésére. Kerülje az új projektek vagy kötelezettségek vállalását, amelyek felesleges stresszt okozhatnak. Ha már elkerülni nem lehet, érdemes enyhíteni a stressz káros hatásait.
• Nem kell minden elvárásnak megfelelni – lehet, hogy ezek az elvárások nem is léteznek! Sokan szenvednek attól, hogy azokat a csodás ünnepi külsőségeket, hagyományosnak, szinte kötelezőnek tekintett helyzeteket szeretnék saját családjukban megteremteni, amit minden irányból sulykol belénk a média. Ez a mi életünk, mi családunk, mi ünnepünk, teremtsük meg benne a saját hagyományainkat!
• Csökkentse az otthoni feladatlistát! A közhiedelem ellenére nem kötelező épp karácsony előtt teljes nagytakarítást csinálni, nem dráma, ha nincsenek épp most megmosva az ablakok! Sehol nincs megírva az sem, hogy mindent saját kezűleg kell készíteni: például a halászlét, a bejglit meg lehet rendelni, ezzel legalább félnapos munkát megspórolhatunk. A családi feladatmegosztás is csodát tehet. Nem ördögtől való, sőt, örvendetesen terjed az is, hogy – közös ajándékképpen - a karácsonyt a család nem is otthon, hanem mindent hátrahagyva, elvonulva, pihenéssel, például egy wellness szállóban tölti.
• Előfordulhat, hogy az ünnepi stresszt tovább fokozza a meglehetősen gyakori szezonális affektív zavar (SAD) is! Ismerje fel, hogy tehessen ellen: ez a depresszió egy fajtája, ami a fényszegény, hideg évszakhoz kapcsolódik, és a szomorúság, a tevékenységek iránti érdeklődés elvesztése, az alacsony energiaszint, alvászavarok, koncentrációs nehézségek jellemzik.
• Fokozottan védje egészségét, nehogy épp a legrosszabbkor robbanjon le! Betegen pedig semmiképpen ne menjen dolgozni, hiszen a munkatársaknak sem jönne jól a „csak egy kis nátha”!
• Próbálja meg különválasztani életének két színterét: ne vigye haza a munkahelyéről a benti ügyeket, feladatokat, feszültségeket, és hagyja otthon a családi gondokat! Egy pár perces – egy megállónyi - séta, egy kávé mellé leülés, vagy akár csak néhány tudatos, mély lélegzetvétel segíthet „átkódolni magát”, mielőtt beleveti magát a munkába, vagy hazaérve átadja magát az otthoni teendőknek.
• Amikor eljön az ünnep, állítson fel korlátokat, hogy a pihenése tényleg mentes legyen a munkahelyi stressztől. Jelezze a távollétét, állítson be egy automatikus e-mail választ, és biztosítson alternatív elérhetőséget sürgős ügyekben – hogy ne kelljen otthon is benti ügyekkel foglalkozni.
• Ünnepeljen lazítva, pihenéssel, örömmel, akár teljesen egyedi módon is, ahogy az az élethelyzetének, kedvteléseinek legjobban megfelel! Kikapcsolódva, feltöltődve újult erővel, nagyobb hatékonysággal veheti kézbe újra a feladatait.
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.