HRDoktor

Miért fontos időnként "kikapcsolni"? Digitális detox 6 lépcsőben

2025. április 30. - hrdoktor

Kétségtelen tény, hogy az elektronikus eszközök rengeteget könnyítenek életünkön, és legtöbbünk számára a munkához, tanuláshoz is elengedhetetlenül szükségesek, azonban a laptop, a tablet, a mobil, az okostévé vagy a videójáték konzolok túlzásba vitt használata mind a testünkre, mind a lelkünkre káros hatással van. Ezért egészségünk megőrzése és a kütyüfüggőség kialakulásának megelőzése érdekében fontos, hogy tudatosan csökkentsük az elektronikus eszközök használatával töltött időt és rendszeres időközönként digitális detoxot tartsunk.

hrdoktorblog_digitalis_detox.jpg

Mi az a digitális detox?

Az elektronikus eszközök összekötnek bennünket a világgal, közben azonban fokozatosan le is választanak a jelen pillanatról, eltávolítanak önmagunktól és a közvetlen környezetünkről. A digitális detoxnál természetesen nem az a cél, hogy teljes mértékben kivonjuk mindennapjainkból a használatukat - ez mostanra egyébként is komoly kihívásokba ütközne. A hangsúly inkább a tudatosságon és az egészséges arányokon van.

Miért fontos időnként "kikapcsolni"?

Az elektronikus eszközöknek számos egészségkárosító hatása van, amelyek közül most kiemelünk néhányat:

Mozgáshiányból fakadó életmódbetegségek

A laptopunkat, tabletünket, videójáték konzolunkat az esetek túlnyomó többségében ülve használjuk. A mozgásszegény életmód, ezen belül az ülőmunka illetve a rossz testtartásban töltött szabadidő a különféle életmódbetegségek kialakulásának melegágya. Kutatások szerint nagy mértékben növeli többek között a szív- és érrendszeri panaszok, a daganatos megbetegedések, vagy épp a gerincproblémák kialakulásának kockázatát. 

Elhidegülő kapcsolatok, alvászavarok

A túlzott eszközhasználat bizonyítottan rossz hatással van a szociális életünkre, a produktivitásunkra és az alvásminőségünkre is.

Szorongás, depresszió

A számítógép- és mobilfüggőség hatásait vizsgáló tanulmányok eredményei szerint a függők szignifikánsan hajlamosabbak a depresszióra, szorongásra, alvászavarra, mint a nem függők.

Száraz szemek, romló látás

A monitorra fókuszálva sokszor még pislogni is elfelejtünk, ez pedig szemszárazsághoz vezethet, ráadásul a folytonos, egyirányba való nézés következtében szemizmaink is fokozatosan gyengülni kezdenek, ami idővel látásromláshoz vezet.

Elektroszmog: tényleg ingerlékenyebbek leszünk tőle?

Több tanulmány is igazolta, hogy az elektroszmognak való tartós kitettségnek egészségkárosító hatásai lehetnek, többek között ingerlékenységhez, alvászavarokhoz, szív- és érrendszeri problémákhoz, meddőséghez vezethet.

hrdoktor_elektronikus_fuggoseg_enyhitese.jpg

Miért érdemes digitális szüneteket tartani?

A digitális detox, azaz az elektronikus eszközöktől való tudatos és időszakos elszakadás, mentális felfrissüléshez, koncentrációnövekedéshez és a baráti-családi kapcsolatok elmélyüléséhez vezethet.

A folyamatos készenlét, az új híreket, üzeneteket és értesítéseket állandóan villogással vagy pittyegéssel jelző telefon túlterheli az agyunkat, használatának tudatos keretek közé szorítása jelentős stresszszint csökkenést eredményezhet.

A képernyők kikapcsolása - legalább éjszakára - javíthatja az alvásminőségünket, mivel így az általuk kibocsátott kék fény nem zavarja majd meg az alvásciklusunkat.

A képernyőmentes időszakok bevezetésével ráadásul több időnk jut majd a valódi élményekre: a hobbinkra, a családtagjainkkal, barátainkkal való közös kikapcsolódásra.

Ehhez szeretnénk segítséget nyújtani az alábbi könnyen kivitelezhető tanácsokkal.

Így tarthat szünetet - 6 tanács az elektronikus eszközöktől való függőség enyhítéséhez

Hogyan kezdjünk bele?

Elhatározni a digitális eszközök használatának tudatos keretek közé szorítását sokszor könnyebb, mint kivitelezni a projektet. Éppen ezért fontos, hogy kis lépésekben vágjunk bele. Nem kell rögtön egy teljes hosszú hétvégére eldobni a telefonunkat, kezdetnek elég, ha megpróbáljuk napi 1-2 órára kikapcsolni, például vacsora időben vagy lefekvés előtt. Ha ez már rutinná vált, utána fejleszthetjük tovább a módszereinket.

Lássuk az ide vezető lépéseket! 

1. Szakítsuk meg időnként a munkát!

Ha számítógépes munkát végzünk, óránként álljunk fel, hagyjuk ott a képernyőt. Végezzünk néhány perces szemtornát, mozgassuk át végtagjainkat, hogy merev izmaink görcsösségét oldjuk, illetve, hogy vérkeringésünk pezsdítésével koncentrációs képességünket fokozzuk.

2. Este ne dolgozzunk!

Lefekvés előtt néhány órával, ha lehet, egyáltalán ne végezzünk semmilyen elektronikus eszközhasználatot igénylő, munkával kapcsolatos tevékenységet. A munkaidő végeztével - ha tehetjük - kapcsoljuk ki a munkával kapcsolatos értesítéseket, például a céges levelezőrendszer új emailek érkezésére figyelmeztető jelzéseit. 

3. Kapcsoljuk ki a tévét elalvás előtt, vagy programozzuk be önálló leállásra! Haladó szint: alakítsunk ki képernyőmentes zónákat!

A pihentető alvás elősegítése érdekében szerencsés, ha lefekvés előtt minden agresszív, a nyugalmunk megzavarására alkalmas műsort, filmet kerülünk. A tévéképernyőből sugárzó kék fény rossz hatással lehet az alvásciklusunkra. Ha kis lépésekben már sikerült eredményt elérnünk, továbbléphetünk, és képernyőmentes övezetté nyilvánítjuk a hálószobánkat és az étkezőnket, így az otthonunknak ezek a fontos színterei a pihenést, a nyugodt étkezéseket és a családi kapcsolatokat építik majd. 

4. Keressünk analóg alternatívákat!

A munkahelyi teendők vagy az otthoni bevásárlási listák vezetéséhez telefonos applikációk helyett használjunk jegyzetfüzetet. A reggeli ébresztéshez pedig vessük be az ébresztőórát a telefonos emlékeztető helyett.

5. Szabaduljunk meg a kísértéstől is!

A karnyújtásnyi távolságban elhelyezett, bekapcsolva hagyott készülékkel a külvilág, a nappal összes gondja, esetleg félben hagyott feladata, stressze is beköltözik a hálószobába. Hagyjuk a mobilunkat az íróasztalunkon, lehetőleg minél távolabb a hálószobától, és szerezzünk be egy ébresztőórát.

5. Tartsunk szabadnapot vagy akár kütyümentes hétvégéket!

Iktassunk be egy-egy napot vagy hétvégét, amikor lehetőleg mindenféle „kütyüt” kikapcsolunk! A digitális diéta célja, hogy minél több időt töltsünk a való világban, az elektronikus eszközök használata nélkül. Az eszközhasználati tudatosságunk megerősítésében óriási lépest jelenthet, ha úgy szervezzük életünket, hogy hetente – például a hétvégénként – egy napot rááldozunk erre a „próbatételre”. Kapcsoljuk ki telefonunkat, éljük meg kreativitásunkat, kiránduljunk a szabadban, sportoljunk, a lényeg, hogy mindezt szabadon, a pillanat öröméért tegyük.

A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.

A bejegyzés trackback címe:

https://hrdoktor.blog.hu/api/trackback/id/tr4918849188

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása