HRDoktor

Tényleg hosszabb életűek a párkapcsolatban élők?

2025. április 09. - hrdoktor

Hatással lehet-e a tartós párkapcsolat vagy a házasság a felek egészségi állapotára? Tényleg hosszabb életűek a házas férfiak, mint nőtlen kortársaik? És vajon fordítva is igaz ez, a nők esetén? Meglepő adatokat mutatunk.bhc_parkapcsolat_hatasai_az_egeszsegre_elettartamra.jpg

Együtt egészségben, betegségben

Van egy jó hírünk a férfiak számára: több kutatás is kimutatta, hogy a tartós párkapcsolat és a házasság előnyös hatással van a férfiak egészségi állapotára. A házas férfiak egészségesebbek, egyes betegségek ritkábban sújtják őket és összességében valamivel hosszabb ideig élnek, mint agglegény vagy rövid házasság után elvált, esetleg özvegyen maradt kortársaik. Elgondolkodtató, de sajnos, ezt az előnyt a kutatások nem tudták a férjezett nők esetében is igazolni.

Kutatás a férjek körében

Egy amerikai kutatás 127 545 férfi körülményeit, egészségi állapotának alakulását mérte fel. Arra az eredményre jutott, hogy a házasságban élő férfiak egészségesebbek és hosszabb élettartamra számíthatnak, mint az agglegények, az elváltak és az özvegyek. Igen, az özvegyek is érintettek, hiszen a házastárs halála veszélyt jelenthet az egyedül maradó párjára, nő a megbetegedésének kockázata. A kutatások ennek okát abban látják, hogy az özvegynek romlanak a táplálkozási, életviteli szokásai. Akadt rögtön ellenvélemény is, miszerint a házasság jótékony hatására utaló eredményt befolyásolja, hogy többnyire inkább a teljesen egészséges férfiak döntenek a házasság, a családalapítás mellett. A vitában felmerült, hogy ez sem feltétlenül igaz, ugyanis az egészségi problémákkal küzdő férfiak is szívesen „menekülnek” egy-egy gondoskodó házastárs nyújtotta biztonság oltalmába, nehezebben válnak el, és szívesen kötnek új házasságot, ha valami okból az elsőnek vége szakad.

Szívderítő házasság?

A pozitív hatás hátterében állhatnak biológiai, viselkedési és pszichés okok egyaránt. A biológiai ok lényege, hogy a tartós, szilárd párkapcsolatban élőket nem sújtja a magány, a társadalmi elszigeteltség okozta stressz, így kevésbé érinti a depresszió is. A stressz biológiai hatása, hogy bizonyos hormonok szintje megemelkedik a szervezetben, ami növeli a vérnyomást, sőt a gyulladást okozó citokinek termelését is. Ezzel függhet össze, hogy egy japán kutatás szerint az egyedül élő férfiak körében a szívbetegségek kockázata jelentősen megnő, míg a házasság bizonyos fokig „védi a szívet”. A Framingham Offspring Study kutatásában 3682 férfi sorsát követték 10 éven keresztül, és úgy találták, hogy 46 százalékkal kevesebb házas férfi halt meg szívbetegségben, még ha a legfontosabb szív- és érrendszeri kockázati tényezőket (kor, koleszterin, dohányzás, vérnyomás, cukorbetegség, testsúly) figyelembe vették is. Más kutatások arra a következtetésre jutottak, hogy még a kialakult szív- érrendszeri betegség, például a szívelégtelenség vagy a koszorúérbetegségek prognózisa is kedvezőbb a házas férfiak esetében. A viselkedési, életviteli következmények is jelentősek: a házas férfiak általában kevésbé hódolnak a káros szokásoknak, alkoholnak, dohányzásnak, jobban táplálkoznak, kiegyensúlyozottabb életmódot követnek, mint az egyedülállók, akik gyakrabban hagynak ki vagy oldanak meg egy-egy étkezést bekapkodott utcai élelmiszerekkel, kényelmi ételekkel. (Nem tagadható az sem, hogy ennek hátrányai is lehetnek: a házasságban élőknél az asztal örömei és a kényelem miatti mozgáshiány súlygyarapodáshoz vezethet.) A rendezettebb körülmények kiterjednek az egészségügyi szolgáltatások igénybe vételére is: a nős férfiak közül többen veszik igénybe a rendszeres orvosi kontrollt, a szűrővizsgálatokat, és sokaknak a gyógyszerszedését is „menedzseli” a párjuk, beszerezve, előkészítve a szükséges gyógyszereket. Ez a különbség eltűnni látszik, mert ma már a férfiak körében is egyre inkább dívik az egészségtudatosság, és a munkáltatók is egyre többször kezdeményezik, ajánlják, szervezik a szűrővizsgálatokat.

Egészségvédő odafigyelés

Az egyértelműnek látszik, hogy a szív egészségére jó hatással van a házasság, különösen, ha a feleség felvilágosult, képzett, és figyel mindkettejük egészségtudatos, szívbarát életmódjára. Arra jóval kevesebb adatot találtak, hogy esetleg más betegségek, például a rák is kevésbé sújtaná a házasságban élőket, hiszen a daganatos betegségek kockázati tényezőit nem befolyásolja a családi állapot. Ugyanakkor több kutatás is arra az eredményre jutott, hogy a vizsgált daganatos betegek közül a házasságban élők kimutathatóan többen jutottak el korai stádiumban szakorvoshoz, így a betegségük kimenetele is kedvezőbb volt. A velük együtt élő házastárs gondoskodó figyelme segíthette őket a korábbi diagnózishoz, amellyel észrevette esetleg a betegség első tüneteit. Amerikai egyetemek kutatásai a prosztatarák és húgyhólyagrák túlélési arányait vizsgálták, és azt találták, hogy a 17 éven keresztül követett több mint 140 ezer beteg közül a házas férfiak átlagosan húsz hónappal tovább éltek, mint agglegény betegtársaik. A házasok előnyben vannak akkor is, amikor otthoni gyógyulásra, utókezelésre kerül sor: hosszabb túlélésre számíthatnak, hiszen van segítségük, rövidebb ideig vannak kórházban, kisebbek az egészségügyi költségeik, kevésbé fenyegeti őket az elhúzódó betegséggel összefüggő depresszió is. A férjek mentális egészsége, kognitív funkciói is jobbak, mint magányos társaiké, még az Alzheimer-kór kockázatának csökkenését is feltételezik az esetükben.

A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.

A bejegyzés trackback címe:

https://hrdoktor.blog.hu/api/trackback/id/tr2118835826

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása