Ijesztő, ha a környezetünkben valaki a kiugróan magas vagy alacsony vércukorszintje miatt rosszul lesz. Eláruljuk, mi a teendő abban az esetben, ha a vércukorszint hirtelen túlságosan leesett, mit tehetünk magunk és mikor érdemes a mentőszolgálathoz fordulnunk. Fogadja meg gyakorlati tanácsainkat hipoglikémás roham esetére!
A cukorbetegséggel küzdő munkavállalók több csoportba oszthatóak aszerint, hogy:
- állapotuk életmódbeli, táplálkozási korlátozásokkal kezelhető,
- betegségük szájon át alkalmazható, az inzulinelválasztást fokozó tablettás vércukorcsökkentő gyógyszerekkel karban tartható,
- inzulin injekcióra szorulnak,
- esetenként a vércukorszint hirtelen leeséséből fakadó, súlyos, hipoglikémiás rosszullétekkel is meg kell küzdeniük.
A kezelt és megfelelő módon karbantartott cukorbetegség a legtöbb esetben nem akadályozza a munkavállalást, csak néhány speciális munkakör betöltésénél vonatkozik rá jogi korlátozás. Ugyanakkor cukorbetegek számára általában nem ajánlható a váltott műszakban történő munkavégzés, a rendszeres éjszakai munkarend, a hirtelen vagy jelentősen változó fizikai igénybevétellel járó munkakör, a magasban végzett munka.
Hogyan segíthetjük a cukorbetegséggel küzdő kollégákat?
Ahhoz, hogy segíteni tudjuk cukorbetegséggel küzdő kollégáink munkahelyi életét, először is fontos, hogy jobban megértsük, milyen problémákkal kell nap mint nap megküzdeniük. A cukorbetegség kezelése, a vércukorszint karban tartása napi kihívást jelent az érintetteknek. A munkahelyi környezet megkönnyítheti vagy megnehezítheti ezt a feladatot.
Így kezelhető a cukorbetegség munkahelyi környezetben
Munkahelyi környezetben fontos, hogy biztosítsuk a diebéteszes kollégák számára az állapotuk kezeléséhez szükséges feltételeket, például egy külön helyiséget, ahol lehetőségük van a vércukorszintjük ellenőrzésére, az inzulin injekciók beadására vagy a napközben szedendő gyógyszerek bevételére a megfelelő higiénés körülmények mellett. Adjunk lehetőséget a cukorbeteg munkavállaló számára a diéta által előírt egészséges ételek, meghatározott időpontokban történő, nyugodt elfogyasztására. Ha az adott munkakör megengedi biztosítsunk számukra rugalmas munkaidőt vagy távmunka lehetőséget. A cukorbetegség leggyakoribb tünetei közé tartoznak a túlzott szomjúság, a gyakori vizelés, a testsúlyzavarok, a fáradtság, a homályos látás és a lassú sebgyógyulás - amik hatást gyakorolhatnak az érintettek munkahelyi életére. A szomjoltásra legmegfelelőbb a tiszta víz, biztosítsuk ennek elérését minden munkavállaló részére. A gyakori vizelési inger miatt kellemetlenül érezhetik magukat a kollégákat, tanulmányok ugyanis kimutatták, hogy az alkalmazottak nagyrésze szorong a munkahelyi mosdók használata során, többek között azért, mert attól tart, hogy a többi kolléga számon tartja milyen gyakran és mennyi időt tölt a mellékhelyiségben, ezért magatartásunkkal lehetőleg ne súlyosbítsunk ezen a helyzeten. Amennyiben a diabéteszes munkavállaló (kiugróan) alacsony vércukorszintje miatt fáradtsággal küzd, és a munkakörülmények megengedik, esetenként biztosítsunk számára extra szünetet, pihenési lehetőséget.
A stressz és az alacsony vércukorszint hatása a munkateljesítményre
A (munkahelyi) stressz még az egészséges munkavállalók szervezetére is negatív hatást gyakorol, diabéteszes kollégáknál pedig képes súlyosbítani a cukorbetegség tüneteit, ami akár egy ördögi kör alappillére is lehet. Az alacsony vércukorszinttel együtt járó fáradtságérzet és zavarodottság akadályozhatja a cukorbeteg munkavállalót a feladatai elvégzésében. Előfordulhat, hogy a diabéteszes kollégák állapotuk következtében nehezebben tudnak koncentrálni, ami esetenként hibákhoz vagy a határidők elmulasztásához vezethet. Ha a cukorbeteg munkavállalók emiatt diszkriminációval szembesülnek a munkahelyükön, az hatással lehet a munkamoráljukra, a munkájukkal való elégedettségükre és az általános jóllétükre is.
Milyen tünetekkel jár a túl magas vagy túl alacsony vércukorszint?
A cukorbetegségben szenvedőknél a vércukorszint hirtelen megemelkedése vagy lezuhanása egyaránt súlyos rosszullétet eredményezhet. A túl magas vércukorszint egy potenciálisan életveszélyes állapot, amely hányingert, hányást, hasmenést, hasi fájdalmat, gyümölcsszagú leheletet és akár eszméletvesztést is okozhat. A túl alacsony vércukorszint olyan tünetekkel jár együtt, mint a remegés, az izzadás, a zavartság, az ingerlékenység és a szédülés. Általában inzulinnal kezelt cukorbetegeknél jellemző, de előfordulhat más, inzulin kiválasztását serkentő gyógyszeres kezelés mellett is.
Mit tegyünk, ha kollégánknál hipoglikémiás rohamot tapasztalunk?
Figyeljünk fel rá, ha a cukorbetegséggel küzdő kollégánknál verítékezést, remegést, zavartságot vagy ingerlékenységet tapasztalunk, de legyünk résen akkor is, ha gyengeségre, fáradtságra, álmosságra, szapora szívverésre vagy szédülésre panaszkodik.
A kórosan alacsony vércukorszinttel együtt járó, hipoglikémiás tüneteket általában 3,9 mmol/l alatti vércukorszintnél jelentkeznek, amikor a szervezet, különös tekintettel az agysejtekre, nem jut elegendő tápanyagforráshoz. Ennek oka lehet, hogy a beadott inzulin mennyiség nem megfelelő, kollégánk kevesebbet evett a szükséges mennyiségnél, az elfogyasztott étel nem megfelelően szívódott fel, vagy hogy a nagyfokú, megterhelő fizikai aktivás következtében az izmok gyorsabban használták fel a vérben lévő cukor mennyiségét.
Ha munkatársunknál a vércukorszint hirtelen leeséséből fakadó, hipoglikémiás rosszullétet tapasztalunk, azonnal cselekednünk kell. Fontos, hogy ne ijedjünk meg, mert az állapot azonnali reagálás esetén könnyen kezelhető: 2-3 szem szőlőcukor elfogyasztása, 2 dl 100%-os gyümölcslé vagy kóla megivása hatékony segítség lehet. Ezt követően 15 perc után a vércukorszint ellenőrzése, szükség esetén további 15 g szénhidrát elfogyasztása, például 1 dl tej elkortyolása, 2 darab keksz elmajszolása szükséges.
Amennyiben kollégánk cukorszintje túlságosan leesett, állapota nem javult vagy rosszabbodott az elfogyasztott szénhidrát ellenére, magatehetetlen állapotba került, tudatzavar, epilepsziás roham vagy eszméletvesztés lépett fel nála, értesítsük a mentőszolgálatot, mert az elhúzódó hipoglikéma akár maradandó agykárosodást is eredményezhet.
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.