HRDoktor

Alvás fókuszú nyaralás – így tervezd meg a szabadságodat, ha pihenésre vágysz

2025. április 03. - hrdoktor

Amikor közeleg végre az éves szabadság ideje (már persze, ha ügyintézésre, egyebekre el nem fogyott és meg tudtunk menteni egy-két hétre valót), egyre gyakrabban mondogatjuk: legszívesebben csak aludnék napokig… Sokan vannak, akik annyira elfáradnak, kiégnek ekkorra, hogy nem vágynak élménygazdag, aktív nyaralásra, sokkilométeres, megerőltető városnéző sétákra, sporttevékenységre, hanem elsősorban pihenni szeretnének.

bhc_alvas_fokuszu_nyaralas.jpg

Alváshiánnyal küzdve

A rohanó életvitel, a túlfeszített munkatempó, az, hogy egy-egy embernek többféle szerepkörben: rátermett és magát folyamatosan fejlesztő munkavállalóként, kisgyermekes szülőként, gondoskodó családtagként, vállalkozóként, naprakész digitális felhasználóként, háztartásvezetőként stb. is meg kell felelnie rendkívül fárasztó. A nap 24 órája is kevésnek bizonyul ehhez, így hát elég általános, hogy az emberek a napi pihenésre, alvásra szánt időből vesznek el ezek teljesítéséhez. Nem ritka a tartós alváshiány, a kiégés, a digitális fáradtság sem. Ebből kellene a nyaralás – jó esetben két-három hetére – úgy kiszakadni, hogy az megfelelő pihenést, stresszoldást, mentális feltöltődést biztosítson. Cikkeink sora foglalkozik azzal, hogy milyen veszélyekkel jár, ha ez nem történik meg, hiszen ennek az alvásdeficitnek olyan hosszabb távú következményei lehetnek, mint a kognitív képességek romlása, a hangulati válság, fizikailag pedig az immunrendszer meggyengülése, az elhízás, a magas vérnyomás.

Trenddé vált az alvó turizmus

Az alvásturizmus – szemben az aktivitást igénylő változatos programokra, felfedező utakra, sportos tevékenységekre épülő hagyományos turizmussal  – olyan utazási élményeket, szolgáltatásokat kínál, amelyek célja a mélyebb relaxáció és a jobb alvás elősegítése. Lényege a nyugalom, a kényelem, a lazulás: fókuszba kerültek a wellness-elvonulások, az alvást javító kényelmi szolgáltatások és a nyugalmat, a regenerálódást hangsúlyozó úti célok. Sajnos, ez manapság már luxusnak számít, annyira nem természetes a tökéletes pihenés a hétköznapjainkban.

Mit tud kínálni egy-egy alvásközpontú szálláshely? Például optimálás alvásra tervezett, hangszigetelt szobákat a zavaró zajok kiküszöbölésére, speciálisan kényelmes ágyakat memóriahabos matracokkal, különböző feszességű párnamenüvel és hőmérséklet-szabályozó lepedőkkel, a relaxációt segítő aromaterápiás és nyugtató  gyógyteákat, sötétítőfüggönyöket, zaj- és kékfény-mentes környezetet, amely minimálisra csökkenti a képernyők sugárzását, zavaró hatását lefekvés előtt. Mindemellett irányított meditációra és légzőgyakorlatok végzésére is lehetőség van. Van, ahol kiegészítő szolgáltatások is igénybe vehetők, például lazító masszázskezelés, relaxációs illatszerekkel gazdagított ülőfürdő. Olyan szálloda is akad, amely mini alváslaboratóriumként működő „okoságyakat” használ: az intelligens technológia nyomon követi az alvás időtartamát, a felületes és mélyalvás hosszát, az alvó pulzus- és légzésszámát. Az éjjeliszekrényre pedig még egy éjjeli álomnapló is oda van készítve, hogy az alvó ébredés után feljegyezhesse, miről álmodott. Ha kíváncsiak vagyunk, mely szálláshelyek garantálják számunkra a pihentető alvást, iránytűként szolgálhat a Magyar Alvásszövetség díja, amit minden évben kiadnak a legkényelmesebb és legmélyebb alvást berendezéssel, bútorral, korszerű környezetpszichológiai eszközökkel támogató szállodáknak.

Otthon folytatható

Mind ezek az alvásjavító tippek, trükkök – a jobb alvásminőség érdekében – elsajátíthatók, legalább részben otthon is folytathatók, így az alvásturizmusban részvevők számára nem csak egyszeri élmény lehet a pihentető alvás, hanem tartósan javulhat az alvási egészségük. Otthon is lehet lépéseket tenni a szoba elsötétítésére, csendesebbé tételére, a napirend, az esti rutin alvást segítőbbé tételére. Az ilyen ötletek és az alvásturizmusban elsajátított alvásbarát trükkök következetes alkalmazása hosszabb távon itthon is sokat segíthet. Azonban, ha valakinek súlyosabb alvásproblémái vannak, például kóros álmatlansággal, elalvási nehézségekkel vagy alvási apnoéval küzd, akkor neki nem az alvásturizmus kényelmi szolgáltatásai hozzák majd meg a  megoldást, hanem minél előbb szakemberhez kell fordulnia, alváslaboratóriumi kivizsgálást kell kérnie.

A cikk a Budai Egészségközpont szomnológusának közreműködésével készült.

A bejegyzés trackback címe:

https://hrdoktor.blog.hu/api/trackback/id/tr218832216

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása