Az év vége magánemberként és munkavállalóként is fokozott stresszhelyzetet teremthet számunkra. Otthon, családi körben szeretnénk nyugodtan készülni a szeretet ünnepére, a munkahelyen viszont épp most kellene még túlórázni egy kicsit, hogy csúcsra járassuk az évet. A benn maradt szabadnapokat is ki kellene venni, ráadásul a közvetlen kollégákkal összehangoltan, úgy hogy minden csapattagnak legyen lehetősége az ünnepek alatti feltöltődésre. Tanácsainkat követve nyugodtabban és eredményesen telhetnek az év utolsó napjai.
Az ünnepekre hangolódva még a szokásosnál is fontosabb, hogy türelemmel, empátiával, kedvesen kommunikáljunk a kollégáinkkal, csapattársainkkal. Az év végi zárásokhoz közeledve mindannyian túl vagyunk terhelve, ráadásul ebben az időszakban kell kiadni a bennmaradt szabadságokat is, így sokszor még nagyobb nyomás nehezedik az egymást is helyettesítő vagy ünnepnapokon ügyeletet tartó munkavállalókra. Néhány tanácsot betartva azonban az év végi hajtásban is megkönnyíthetjük a saját magunk és kollégáink munkáját.
1. Zárjuk le a futó projekteket!
Legtöbben hajlamosak vagyunk halogatni a teendőinket, a december 31. azonban egy kiváló záródátum lehet. Ne halogassuk tovább a feladatok elvégzését, a projektek kifuttatását, hanem lépjünk a tettek mezejére. A realitások talaján maradva állítsunk fel prioritási sorrendet, és ez alapján haladjunk a feladatok elvégzésével. Készítsünk listát a még idei elintézésre váró feladatainkról, és pipáljuk ki azokat, amikkel már elkészültünk. Növeli az elégedettségünket, ha az utolsó napunkon látjuk, mennyi mindent sikerült az év végi hajtásban elintéznünk és jó érzéssel tölthet el minket, hogy az újévben már új feladatok, kihívások várnak minket.
2. Vegyük ki az év végére megmaradt szabadnapjainkat!
A szabadságot – bizonyos, jogszabályban meghatározott kivételekkel – az esedékességének évében kell kiadni. Az esedékesség évében kiadottnak tekinthető a szabadság, ha igénybevétele az esedékesség évében megkezdődik és a szabadság következő évben kiadott része nem haladja meg az öt munkanapot. Így a decemberben megkezdett és megszakítás nélkül januárban is folytatott szabadságolás abszolút elfogadható, és a munkavállalók esetében rendkívül népszerű is.
A munkáltató kivételesen fontos gazdasági érdek vagy a működését közvetlenül és súlyosan érintő ok esetén átcsúsztathatja a szabadságok kiadását a következő évre. Ugyanakkor a szabadságnak ekkor is csak maximum az egynegyedét és legfeljebb az esedékességet követő év március 31-ig adhatja ki a munkáltató.
Abban az esetben, ha valaki október elsején vagy azt követően köt munkaszerződést, a munkáltató az esedékességet követő év március 31-ig, illetve a felek megállapodása alapján az esedékesség évét követő év végéig adhatja ki a szabadságot, valamint az alapszabadság és az életkor után járó pótszabadság egyharmadát.
A szabadságot főszabályként pénzben megváltani nem lehet és igazából nem is érdemes, mert sokkal többet ér a pihenéssel, kikapcsolódással töltött idő.
3. Tervezzük a szabadságokat csoportszinten!
Már az éves szabadságtervezés idején szánjunk elegendő pihenőnapot az ünnepet megelőző, valamint a karácsony és szilveszter közötti időszakra. Természetesen a legtöbb munkatársaink is így tesz, ezért üljünk le velük és közösen beszéljük át, ki, mikor, milyen ütemezésben szeretné kivenni a szabadnapjait.
Az év végi szabadságok kivételének tervezésénél érdemes figyelembe venni, hogy az előző évben hogyan alakult a beosztás az ünnepek körüli időszakban, hogy kinek van előre lefoglalt és befizetett üdülése, hogy a munka-magánélet egyensúly fenntartásához kinek mi az ideális. Legyünk tekintettel arra, hogy a családos kollégák ilyenkor tudnak több napon át tartó, minőségi időt együtt tölteni a téli szüneten lévő gyermekeikkel, és arra is, hogy a csapat többi tagjának ugyanúgy szüksége van a kikapcsolódásra, feltöltődésre, nem várható el, hogy mindig ők alkalmazkodjanak és tartsák a frontot az ünnepi időszakban. A cél, hogy a lehető legigazságosabb tehermegosztást biztosítsuk az év végére. A legjobb, ha ezt konstruktívan, kompromisszum készen, együtt tudja megbeszélni egy csapat, és nem a csapatvezetőnek kell döntést hozni a szabadságok kiadásáról, nem saját hatáskörben kell kijelölnie az ünnepnapokat is ügyeletben töltő személyeket. A tapasztalatok szerint közösen meghozott döntés esetén mindenki elégedettebb a végeredménnyel.
Legyünk nagyvonalúak és gyakoroljunk gesztusokat a munkatársaink felé, a saját lehetőségeink határáig. Gondoljunk bele, hogy egyes szakmák képviselői folyamatos munkarendben, az év 365 napján, 24 órában dolgoznak. Ezek a szakemberek a teljes aktív munkával töltött éveiket úgy élik, hogy természetes számukra: az ünnepnapokból is lehetnek munkanapok. A jó kollegiális viszony, és egy következetes, jó memóriával rendelkező középvezető elengedhetetlen ahhoz, hogy a szabadnapok igazságosan kerüljenek kiosztásra, és mindenkinek legyen alkalma az ünnepek alatti feltöltődésre. Szerencsére legtöbbször a munkahelyen is van arra lehetőség, hogy a kollégák picit megálljanak és köszöntsék a karácsonyt vagy az újesztendőt.
4. Hangolódjunk az ünnepekre!
Ha a csapattagok egyetértésével az irodánkba is becsempészünk egy kis karácsonyi hangulatot: díszítéssel, illatokkal, halk aláfestő zenével, azzal sokat tehetünk a kollégák stresszszintjének csökkentése érdekében. Ajándékozzuk meg közvetlen kollégáinkat, munkahelyi barátainkat, illetve azokat, akikkel az év folyamán napi szintű kapcsolatban vagyunk. Az ajándéknak persze nem kell tárgynak lennie, tehetünk apró szívességeket, gesztusokat, amelyekkel tudjuk, hogy örömet okozunk a másik számára.
+1 Fókuszáljunk a családunkra, barátainkra!
A munkahelyről kilépve hagyjuk magunk mögött a munkahelyi gondokat, ne vigyük haza azokat. Otthon próbáljunk már csak a családtagjainkra, barátainkra, a magánéleti egyensúly megteremtésére és fenntartására koncentrálni. Így a munkahelyen és otthon is békésebb hangulatban telhetnek az ünnepek.
Kellemes készülődést, jó pihenést és szeretteik körében töltött boldog, békés ünnepi időszakot kívánunk mindenkinek!
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.