Ma Magyarországon a gyermekre vágyó párok körülbelül 10-15 százaléka küzd meddőségi problémákkal. Ezt még mindig elsősorban a nők gondjának tartják, pedig az esetek nagyjából felénél a férfiaknál van a baj. Jó hír viszont, hogy sok esetben néhány életmódbeli változtatás is segíthet.
Meddőségről akkor beszélünk, ha egy gyermekre vágyó párnál egy év rendszeres, fogamzásgátlás nélküli szexuális élet után sem következik be a terhesség. A tapasztalatok szerint nagyjából ugyanolyan arányban, az esetek körülbelül negyven százalékánál lehet a nőknél vagy a férfiaknál az késlekedő gyerekáldás oka. Az esetek 20 százalékánál pedig mindkét félnél hibázhat valami. Nagyon ritkán, de az is előfordul, hogy egyik félnél sem találnak semmilyen szervi okot, a baba mégsem akar megfoganni.
Ahogy a fentiekből látszik, a férfi meddőség egyáltalán nem ritka jelenség. Ahogy a női meddőségnek, ennek is rengeteg oka lehet, és sokszor türelmesnek kell lenni, amíg fény derül a magyarázatra. Általánosságban annyi kijelenthető, hogy a férfi meddőség hátterében leggyakrabban a hímivarsejtek képződésének hiányosságai, zavarai állnak.
Előfordulhat a spermiumok teljes hiánya (azoospermia) vagy a spermiumok alacsony száma (oligozoospermia). Az is megtörténhet, hogy ugyan elég spermium van, de azoknak valamilyen alaki eltérése (teratozoospermia) nehezíti a fogamzást, vagy megfelelő a mennyiség és a forma is, de a spermiumok nem elég gyorsak és ügyesek (asztenozoospermia) ahhoz, hogy megtermékenyítsék a petesejtet. De arra is van példa, hogy az egészséges hímivarsejtek valamilyen ürülési probléma miatt nem tudnak fogamzást előidézni.
Háttérben a mumpsz és a nemi betegségek
A hímivarsejtek képződésének hiányosságai, zavarai mögött lehet veleszületett, genetikai ok, meghúzódhatnak hormonális okok, valamilyen daganatos betegség vagy gyulladás a szervezetben. Ezek közül viszonylag széles körben ismert, hogy a mumpsz egyik szövődménye lehet a heregyulladás, amely szintén okozhat meddőséget. De nemi betegségek következtében is kialakulhatnak például olyan hegesedések, amelyek gátolják a spermiumok megfelelő ürülését, és így a partner teherbe esését.
Szerencsére a férfi meddőség az esetek jelentős részében kezelhető műtéti vagy gyógyszeres úton. Vannak olyan esetek is, amikor még erre sincs szükség, pusztán az életmód megváltoztatásával elérhető a siker. Vannak ugyanis olyan szokások, fizikai és kémia behatások, amelyek képesek, különösen hosszabb távon, a spermiumok számának csökkenését vagy lassulását okozni. Ezek egyfelől olyan szokások, amelyeket általában is egészségtelennek tartunk:
- dohányzás
- kábítószerfogyasztás
- túlzott alkoholfogyasztás
- tartós stressz
- egészségtelen étkezés
- elhízás
- mozgásszegény életmód
- bizonyos gyógyszerek rendszeres szedése.
Csak meleget ne és…!
De ezek mellett az általánosságok mellett elmondható, hogy a spermiumoknak van még egy nagy ellensége, ez pedig a meleg. A herék, amiben a spermiumok termelődnek és tárolódnak, a testen kívül helyezkednek el. Nem véletlenül: ahhoz, hogy optimálisan tudjon minden működni a spermiumok körül a test hőmérsékleténél hűvösebb körülményekre van szükség.
Ha azonban a herék valamiért mégis rendszeresen és tartósan ennél melegebb környezetben vannak, az árthat a spermiumoknak. Ha valaki rendszeresen hord túl szűk alsóneműt, sokat vesz forró fürdőt, sokat jár szaunába, rendszeresen és hosszan ül fűtött ülésen, ezzel az optimálisnál melegebb hőmérsékletet idéz elő a herékben. Ez pedig akár meddőséghez is vezethet.
Ugyanígy bizonyos munkakörök és sporttevékenységek is okozhatnak ilyen problémákat. A tartós, akár napi 10-12 órán át tartó ülőmunka, például egy irodában vagy sofőrként éppen úgy árthat, mint a rendszeres, hosszú időn át tartó biciklizés, a túl szűk ruhában futás vagy azok a küzdősportok, ahol többször érheti ütés a heréket.
További veszélyesnek minősülő környezeti hatások:
Ipari kemikáliák: hosszan tartó érintkezés bizonyos kémiai anyagok, rovar- és gyomírtó szerek, szerves oldószerek és festékanyagok is hozzájárulhatnak a spermiumok alacsony számához.
A nehézfémekkel (az ipari termelésben leggyakrabban használtak: higany, ólom, kadmium, arzén) történő folyamatos munka szintén vezethet a férfiaknál meddőséghez.
Sugárzás vagy röntgen: a különféle sugárzásokkal való érintkezés szintén csökkentheti a spermatermelést, de ha nem túl nagy a dózis, akkor az visszaáll a normál szintre.
Mit lehet tenni spermiumok egészségéért?
Szerencsére a spermiumok egészségéért semmi különöset nem kell tenni, csak általában egészségesen élni. Ügyelni a normál testsúly megtartására, rendszeresen sportolni, egészségesen étkezni, felhagyni a dohányzással, kevés alkoholt inni (vagy nem inni egyáltalán) és lehetőleg kerülni a tartós stresszt. Aki emellett figyel arra is, hogy lazább alsóruházatot hordjon és elkerülje, hogy a herék rendszeresen túlmelegedjenek, az máris sokat tett a spermiumok egészségéért, és ezzel együtt a termékenységéért.
A cikk a Budai Egészségközpont urológus szakorvosainak közreműködésével készült.