Önnel is előfordult már, hogy rosszul érezte magát, „majd’ szétment a feje a náthától”, mégis el kellett mennie dolgozni? Ez a helyzet egyformán rossz a betegnek és a munkatársaknak, és a látszat ellenére egyáltalán nem szolgálja a cég érdekeit sem.
Egy néhány évvel ezelőtti nemzetközi felmérés tapasztalatai szerint tízből kilencen munkahelyüket féltve, vagy éppen a nélkülözhetetlenségüket demonstrálva heveny megfázásos-influenzás megbetegedéssel is bemennek a munkahelyükre, sőt, elvárják a munkatársaiktól, hogy elismerjék hősies helytállásukat. Pedig ilyenkor meglehetősen kényszeredett a tüsszentésekre mondott „Egészségedre!” is. Összegyűjtöttünk néhány szempontot, amelyek segíthetnek helyesen dönteni ebben a helyzetben.
A „megfázás” is fertőző
Nincs olyan, hogy „nem fertőző, csak megfáztam egy kicsit”! A megfázásként emlegetett náthát ugyanis legtöbbször légúti vírusfertőzés, a több száz náthavírus valamelyike okozza. A hideghatásnak, áthűlésnek csak annyi köze van hozzá, hogy rontja a beteg immunrendszerének hatékonyságát, így könnyebb dolguk van a kórokozóknak. Igen ám, de egy munkahelyen mások is lehetnek, akiknek védelmi rendszere átmenetileg valami miatt meggyengült, akár egy nemrégen lezajlott vagy krónikus betegség, menstruáció vagy éppen „csak” a munkahelyi stressz miatt. Ők ugyanúgy fogékonyak lehetnek a légúti fertőzésekre, mintha ők is áthűltek volna, és a beteg ember pedig csak úgy szórja maga körül a cseppfertőzéssel terjedő vírusokat. Munkatársak, ügyfelek, a munkahelyre menet közben az útitársak tucatjai fertőződhetnek meg egyetlen beteg közelében, de még később is, hiszen a vírust hordozó cseppek megfertőzhetnek minden, a kezével érintett, közös használatú tárgyat, például a kapaszkodókat, a kilincseket, a liftgombot, a mosdó csapját is. Vírusfertőzötten, betegen munkába menni tehát tapintatlanság, sőt, felelőtlenség másokkal szemben!
Gyorsabb a gyógyulás otthon
Mindenkinek az az érdeke, hogy minél előbb elmúljanak a kellemetlen tünetek, és újra teljesen egészséges lehessen. Ezt sokkal gyorsabban lehet otthon elérni, mint munka közben. A legtöbb légúti fertőzés jóval hamarabb szűnik meg, a lehetséges felülfertőzés, a szövődmények lehetősége is jelentősen csökken, ha a tüneti kezelés (a láz, a köhögés, az orrfolyás, a nyálkahártya-gyulladás, a hurutos panaszok csillapítása) mellett a szervezet immunvédelmét egy-két nap ágynyugalommal, vagy legalábbis otthoni pihenéssel is megtámogatjuk. Erre akár egy egy-két nap szabadsággal kibővített hétvége is elég lehet, ha nincs mód betegszabadságra menni.

Ha mégis munkába kell mennie
Ha semmiképpen nem kerülhető el, hogy munkába kelljen menni betegen is, akkor mindent meg kell tenni azért, hogy elkerüljük a kórokozók továbbadását. A fokozott higiénia, gyakoribb kézmosás, sűrűbb szellőztetés, az egyszer (!) használatos papír zsebkendő mellett legfontosabb a kézfogás, a közeli beszélgetés kerülése. Köhögéskor tegyen a szája elé zsebkendőt, ha pedig esetleg nincs idő előkapni, akkor ne a kezével takarja el a száját, hanem inkább a könyökhajlatába köhögjön, azzal kevésbé tudja továbbadni a kórokozókat, mint a kezével. Nem ördögtől való az orr-, szájmaszk viselése sem! Jó szolgálatot tehet a légfrissítő spray, az alkoholos kézfertőtlenítő gél vagy a tisztítókendő használata is kézre és minden olyan tárgyra, amelyet a beteg érintett – kezdve rögtön a számítógép billentyűzetével. Munkahelyen is jó hatásúak lehetnek a légúti panaszokra bevált házi praktikák: sok meleg folyadék, a vízhajtó kávé helyett mézes gyógytea, sál a nyakra, egy meleg zokni a láb keringésének javítására, a mellkasra légzéskönnyítő kenőcs.
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.