Vannak nők, akiknél a menstruáció olyan erős tünetekkel jelentkezik, hogy akadályozza a munkavégzésüket is. Előfordul, hogy a kellemetlen panaszok ellenére mégis dolgozniuk kell. Hogyan könnyíthetnek a helyzeten az érintettek?
Bár a havi vérzés természetes dolog, már csak ezért sem tekinthető betegségnek, mégis nagy különbségek vannak abban, hogy hogyan viseli a nő szervezete a vele járó hormonális változásokat. Van, akinek semmi különösebb gondot nem jelent ez a havi néhány nap, sőt, olyan is akad, aki szokatlanul feldobottnak, energikusnak érzi magát ilyenkor, de nem mindenki ilyen szerencsés. Felmérések, becslések szerint a fogamzóképes korban lévő nők legalább 10-15 százaléka szenvedhet attól, hogy a menstruációja rosszulléttel, erős görcsökkel, émelygéssel, fejfájással, az átlagosnál jóval erősebb vérzéssel köszönt be havonta. Ezen a napon, egyeseknek másnap is olyan rossz a közérzetük, hogy képtelenek a szokott teljesítményüket nyújtani a munkahelyükön, mert a panaszaik csak pihenéssel, görcsoldó szerekkel és különféle praktikákkal enyhíthetők. Mi lehet a megoldás?
Hogyan segíthet a munkaadó?
Több országban (például Japánban, Indonéziában, Dél-Koreában) bevett gyakorlat, hogy a női munkavállalók havonta egy-két napra menstruációs szabadnapot vehetnek ki. Van, aki ezt nagy vívmánynak tartja, más éppen ellenkezőleg, a nemi alapon történő diszkriminációt látja benne, ami tovább növeli a szakadékot a férfiak és a nők fizetése, munkaerő-piaci megítélése között. Amilyen kedvező az ilyen szabadnapok lehetősége, olyan kínos azok igénybe vétele, hiszen egy nő sem szereti közhírré tenni legszemélyesebb adatait, ciklusának időpontját és jellemzőit.
A munkáltató a legtöbbet azzal segíthet, ha megbízik munkavállalójában, és nemtől függetlenül lehetővé teszi, hogy olykor saját belátása szerint szabadnapot vegyen ki, ha rosszul, munkára átmenetileg alkalmatlannak érzi magát. A munkahelyen pedig az a legnagyobb segítség, ha a cég gondoskodik a mosdók, vécék higiénikus felszereltségéről és állapotáról, és megfelelő pihenőhelyiségről is, ahol szükség szerint egy-egy negyedórára nyugodtan leülhet, egy gyógyteát megfőzhet és kényelmesen elfogyaszthat valaki.
Mivel enyhíthet a panaszain a fájdalmas menstruációban érintett nő?
Ha visszatérően fájdalmas görcsökkel, rosszulléttel szokott jelentkezni a menzesze, különösen fontos, hogy felkeresse nőgyógyászát, és alapos kivizsgálással tisztázza, hogy nincs-e valamilyen betegség a menstruációs panaszok mögött. Ha pedig ez egyszerűen alkati adottság, akkor alkalmanként kell mindent megtenni a kellemetlen tünetek csillapítására. Néhány tippet gyűjtöttünk össze ehhez:
1. Gondoskodjon biztonságos védelemről, higiénikus, diszkrét megoldásokról, a munkahelyén is tartson megfelelő intim segédeszközöket, hogy legalább emiatt ne kelljen szorongania!
2. Ha tudja, hogy hajlamos a fájdalmas menstruációs görcsökre, kérjen orvosától vagy szerezzen be egy erre a célra bevált fájdalomcsillapítót, görcsoldót!
3. Több gyógynövény főzete is jótékonyan enyhítheti a tüneteket, például a cickafark, a pásztortáska, a zsurló – próbálja ki, önnek melyik válik be!
4. Egyen könnyű, vitamindús, magnéziumban gazdag ételeket!
5. Kerülje a puffasztó, túl sós vagy túl fűszeres ételeket, a szénsavas italokat, a vízhajtó hatású koffeint, alkoholt, mert ezek fokozhatják a hasi görcsöket!
6. Próbáljon minél többet mozogni, időnként felállni, járkálni, akkor is, ha a legszívesebben magzatpózba görnyedve töltené a napot!
7. Kerülje a nehéz fizikai munkát!
8. A meleg segíthet ellazulni, enyhítheti a hasi görcsöket. Nagyanyáink melegített fedőt alkalmaztak – ehelyett ma a mikróban melegíthető gélpárnácska vagy a divatos derékmelegítő ajánlható.
A cikk a Budai Egészségközpont nőgyógyász szakorvosainak közreműködésével készült.