Ahogy közeledik a nyár, a szabadságok időszaka, sokan valójában nem kikapcsolódást, hanem újabb szervezési kihívásokat látunk magunk előtt. A nyári szabadság megélése legtöbbünknek nem a pihenésről, hanem az időbeosztásról és a családi logisztikáról szól. Ha túljutottunk a kezdeti kihívásokon, viszont nincs lehetőségünk elutazni nyaralni, akkor sem kell kétségbeesni. Egyre nagyobb teret hódít a staycation, ami megmutatja, hogy otthon is telhet élvezetesen a szabadság.
Azonban, ha még a nyári szabadságok ideje alatt sincs lehetőségünk a kikapcsolódásra, a feltöltődésre, az nemcsak hatékonyságcsökkenést okozhat az év hátralévő részében, hanem komoly testi-lelki következményekkel is járhat: motiválatlanság, szorongás vehet rajtunk erőt, sőt, akár alvászavarok is megjelenhetnek. Épp ezért fontos tudatosítanunk magunkban azt, hogy a pihenés nem jutalom, hanem pszichológiai alapszükséglet.
Különösen fontos ez akkor, ha szülőként kell egyensúlyoznunk a munka, az otthoni feladatok és a nyári szünet által megteremtett közös családi programok lehetősége között. A két hónapos iskolai szünet sok családban nem a közös élményekkel teli önfeledt együttlét, hanem a folyamatos egyeztetések időszaka: mikor mehetnek a gyerekek a nagyszülőkhöz, milyen táborokat válasszanak, mikor melyik szülő tud felváltva otthon lenni velük és mikor tud akár csak pár napot is közösen eltölteni a család. Így azonban, mire elérkezik az augusztus vége, gyakorlatilag csak egy másik típusú fáradtságban lesz részünk – nem lesz alkalmunk valódi feltöltődésre.
Hány nap szabadságot vegyünk ki egyszerre?
A feltöltődés érdekében, és ha a lehetőségek engedik, érdemes legalább két hét egybefüggő szabadságot kivenni, de jó opció lehet az is, ha a nyári időszakban rendszeresen megfejeljük 1-2 nap szabadsággal a hétvégéket. Ilyenkor érdemes előre egyeztetni a főnökünkkel illetve a kollégákkal, hogy ki veszi át a feladatainkat, ki helyettesít minket. Így remélhetőleg nem lép fel olyan váratlan helyzet, hogy a szabadság alatt is munkával kelljen foglalkoznunk. A nyár ugyanis akkor válik igazi feltöltődéssé, ha megadjuk magunknak a jogot a valódi kikapcsolódásra.
A staycation jelenség: nem kell feltétlenül elutazni a szabadság alatti feltöltődéshez
A pihenéshez nem kell messzire menni: kikapcsolódhatunk akár otthon, akár a barátainknál vagy a családtagjainknál, akár a parkban sétálva, akár a szabadstrandon napozva, akár a kert végében piknikezve is. A rossz időnek sem kell kedvünket szegnie: jöhet egy jó társasjátékozás, közös kártyázás vagy egy barátokkal, családdal közös filmezés – a lényeg, hogy pihentető, szórakoztató legyen. A valódi feltöltődéshez elég néhány olyan nap, amikor nincsen munkahelyi nyomás, nincsenek nagy elvárások – csak pihenés és családi, baráti programok, meg persze önfeledtség és nevetés.
Nagyon fontos, hogy legyen időnk magunkra is!
Akár egyedülállók, akár párkapcsolatban élők, akár szülők vagyunk, kiemelt jelentőségű, hogy a nyári szabadságunk ideje alatt legyen egy kis időnk, amikor csak saját magunk feltöltődésével vagyunk elfoglalva. Egy teraszon elkortyolt kávé, egy finom süti elfalatozása, egy jó könyv olvasása, a kedvenc zenék hallgatása vagy egy csendes, gondolatainkba merült séta, biciklizés a szabadban mind hozzátartoznak a nyári feltöltődéshez.
Tudatosan figyeljünk oda arra, hogy a nyári szabadság ideje alatt ne akarjunk feltétlenül „hasznosak” lenni – ne ilyenkor pótoljuk be az elmaradt házimunkát, lehetőleg ne most lássunk hozzá a régóta halogatott feladatok elvégzéséhez. Egyszerűen csak szakadjunk ki a hétköznapok mókuskerekéből, csináljunk olyan dolgokat, amikre a zsúfolt munkanapokon nem marad időnk, töltődjünk fel, töltsünk minél több időt a szeretteinkkel - legyünk jelen.
A cikk a Budai Egészségközpont foglalkozás-egészségügyi szakembereinek közreműködésével készült.