A szamárköhögés egy rendkívül fertőző légúti betegség, amely tüsszentés és köhögés útján terjedve gyorsan ledönthet a lábáról akár egy egész munkahelyi közösséget. Körbejártuk a kérdést, hogyan előzhetjük meg a betegséget, és védhetjük meg kollégáinkat, csapattagjainkat a görcsös köhögési rohamokkal járó kórtól.
Hazánkban is kirobbant a szamárköhögés járvány. A szamárköhögés terjedését elősegíti, hogy a betegség kezdetben gyakran csak enyhe, általános tünetekkel (orrfolyás, orrdugulás, enyhe száraz köhögés) jelentkezik, és könnyen összetéveszthető egy téli időszakban sokaknál jellemző egyszerű megfázással. Egy héttől később azonban akár hosszú percekig tartó köhögésrohamok is kialakulhatnak, az intenzív, fuldoklással, öklendezéssel társuló köhögés után pedig hányás és gyötrő fáradtság is jelentkezhet. Így saját magunk és kollégáink megóvása érdekében, érdemes néhány tanácsot megfogadnunk.
Mossunk kezet gyakran és alaposan!
Figyeljünk oda a szokásosnál is jobban a gondos kézmosásra. Evés előtt, fertőzésveszélyes tárgyak (levél, kilincs, pénz, tömegközlekedési eszközök kapaszkodói, leszállásjelző gombjai stb.) érintését követően – mielőtt az arcunkhoz nyúlnánk – feltétlen mossunk kezet szappannal, lehetőleg meleg, folyó vízzel, legalább 1-2 percen keresztül. Az alapos kézmosás során a hüvelykujj, az ujjvégek, és a kézhát területére is fordítsunk figyelmet. Ha nincs lehetőségünk kézmosásra, kézfertőtlenítő gélt, sprayt vagy kendőt is használhatunk.
Fertőtlenítsük a gyakran érintett tárgyakat!
Az egyik legfontosabb, amit tehetünk a fertőzés elkerüléséért, hogy gondoskodunk azoknak a tárgyaknak, felületeknek a fertőtlenítéséről, amelyeket a munkaidőnk alatt gyakran megérintünk. Érdemes időnként fertőtlenítő kendővel áttörölni a kilincset és a számítógép billentyűzetét. A munkahelyi étkezéshez pedig lehetőleg vigyünk saját evőeszközt, poharat, tányért magunkkal, és a közös készlet helyett ezeket használjuk!
Azonnal dobjuk ki a használt papírzsebkendőt!
Papírzsebkendőbe fújjuk ki az orrunkat, ezt pedig egy használat után egyből dobjuk ki a legközelebbi szemeteskukába (ne tegyük zsebre, ne használjuk újra). Orrfújás után lehetőség szerint mossunk kezet a fertőzés átadási lehetőségének minimalizálása érdekében.
Könyökhajlatba köhögjünk és kerüljük a hivatali kézfogást!
A szamárköhögés gyakran okoz köhögést vagy akár komoly köhögési rohamokat. Amikor köhögnünk kell, azt lehetőség szerint papírzsebkendőt a szájunk elé helyezve vagy arcunkat a könyökhajlatunkba rejtve tegyük meg. Járványos időszakban csökkentsük a másokkal való, hivatali kézfogások számát, ha mégis szükséges, előtte-utána mossunk kezet a fertőződés elkerülése illetve továbbadásának megelőzése érdekében.
Szellőztessünk naponta többször!
Mivel a szamárköhögés cseppfertőzéssel (köhögéssel, tüsszentéssel) terjed, a járvány időszakában érdemes még a szokásosnál is gyakrabban szellőztetni. A rendszeres levegőcsere nemcsak a betegségek terjedésének megelőzése miatt hasznos, hanem frissíti az agyat, segít a koncentrációban és a hatékonyabb munkavégzésben is.
Erősítsük meg immunrendszerünket!
A téli időszakban fordítsunk a szokásosnál is nagyobb figyelmet az egészséges étkezésre: fogyasszunk minél több zöldséget, gyümölcsöt, gondoskodjunk vitaminpótlásról is – különös tekintettel a D-vitaminra. A megfelelő mennyiségű folyadék fogyasztása szintén elengedhetetlen. A rendszeres testmozgás különösen hatékonyan erősíti az immunrendszert. Feküdjünk le időben, aludjunk eleget és megfelelő alvásminőségben. Emellett érdemes relaxációs technikákat alkalmazni, autogén tréninget folytatni, jógázni a stressz-szint csökkentése érdekében.
Ha tüneteket tapasztalunk, forduljunk orvoshoz!
Amennyiben orrdugulást, orrfolyást, elhúzódó köhögést, lázat tapasztalunk, keressük fel háziorvosunkat vagy forduljunk fül-orr-gégész szakorvoshoz. A betegséget okozó kórokozó orr- és torokváladék mintából lehet kimutatni. A pontos diagnózis felállítása érdekében az orvos vérvételt kérhet, valamint mellkasröntgen, mellkasi CT készítését kérheti. Ha nem vesszük komolyan a szamárköhögést, és nem fordulunk időben orvoshoz a tünetekkel, akkor a szükségesnél hosszabb időre kényszerpihenőre ítélhet bennünket a betegség. Olyan kellemetlen szövődmények alakulhatnak ki, mint például tüdőgyulladás, középfülgyulladás vagy atelektázia (a tüdő egy részének összeesése). Háziorvosunk a tünetek ismeretében segít eldönti, mi a teendő, és meghatározza meddig indokolt távol maradnunk a munkahelyünktől.
Maradjunk otthon a teljes gyógyulásig!
Ha szamárköhögésben szenvedünk, maradjunk otthon a teljes gyógyulásig, még enyhe tünetekkel is. Legyünk tekintettel kollégáink egészségére, ne vigyük be és terjesszük el a betegséget a munkahelyi közösségben. A mihamarabbi gyógyulás érdekében javasolt az ágnyugalom, a bő folyadékfogyasztás, a C- és D-vitamin fogyasztás, valamint a szükség szerinti lázcsillapítás. Csak a tünetek és a fertőzésveszély elmúltával, az orvos által engedélyezett időpontban térjünk vissza a munkahelyi közösségbe. Ha jól érezzük magunkat, és lehetőségünk van rá, otthonról már korábban is dolgozhatunk.
Vegyünk fel emlékeztető oltást!
A betegség elleni egyik legjobb védekezési lehetőség a védőoltás, amit hazánkban gyermekkorában, kötelező jelleggel mindenki megkap. Felnőtteknél érdemes megfontolni egy emlékeztető oltás beadását, ami 10 évenként javasolt. A védőoltás segíthet a megelőzésben illetve abban, hogy enyhébb tünetekkel ússzuk meg a betegséget, ha mégis elkaptuk és gyorsabban gyógyuljunk fel belőle. Így hamarabb visszatérhetünk a munkahelyünkre és kevesebb időt kell táppénzen töltenünk.
A cikk a Budai Egészségközpont foglalkozás-egészségügyi orvosainak közreműködésével készült el.