Ijesztő helyzet, ha valaki a környezetünkben kiugróan magas vérnyomás miatt rosszul lesz. Mi a teendő, hogyan segíthetünk?
A magasvérnyomás-betegség a leggyakoribb krónikus betegség, kezeletlenül súlyos, akár halálos következményekkel is járhat. Alattomos kór, mert akár teljesen tünetmentes maradhat, még a hipertenzív állapot, vagyis a vérnyomás váratlan, extrém megemelkedésekor is, így nem egyszer csak a súlyos következményei hívják fel rá a figyelmet.
Magas vérnyomásról akkor beszélünk, ha a szisztolés (felső) érték 140, a diasztolés (alsó) érték pedig 90 vagy magasabb. A tartósan magas vérnyomás szív- és keringési betegségeket, veseelégtelenséget, látásromlást, agyi katasztrófát, szexuális diszfunkciókat okozhat, így mindenképpen foglalkozni kell a problémával. A 180/120 Hgmm feletti vérnyomás veszélyesen magas, ilyenkor azonnali orvosi segítségre van szükség.
Mi válthatja ki a vérnyomás hirtelen megemelkedését?
Ezt a hipertenzív, sürgősségi állapotot sokféle körülmény kiválthatja, legtöbbször a szükséges vérnyomáscsökkentő gyógyszerek elhagyása, különböző, kezeletlen szív- és keringési betegségek, terhességi toxémia és gyógyszerek közötti kölcsönhatások állnak a hátterében. A kiugró vérnyomás-emelkedés nem minden esetben jár szervkárosodással, de a hipertenzív krízis (180/120 Hgmm felett) kezelés nélkül akár súlyos szervi vagy keringési elégtelenség, például agyvérzés, szívelégtelenség, ritkábban szívinfarktus, aorta fali repedés kialakulásához is vezethet.
Szervkárosodással járó, súlyos esetre kell gyanakodni, ha a beteg homályos látásra, súlyos mellkasi fájdalomra, fejfájásra, hányingerre panaszkodik, illetve zavartság, légszomj, görcsroham, ájulás alakul ki nála.
Mit tapasztalunk kiugróan magas vérnyomás esetén?
Edit tanárnőként dolgozik, magas vérnyomás miatt kezelik. Sokáig semmi tünetet nem tapasztalt ezzel kapcsolatban, a betegségére egy váratlan rosszullét nyomán derült fény. Egy alkalommal ugyanis – egy nagyon fárasztó, stresszes napon – az aznapi utolsó órájáról enyhén émelyegve jött ki. Fehér fények vibráltak a szeme előtt, nem látott teljesen tisztán, ájulás környékezte, lábait erőtlennek érezte, szorongás tört rá, így csak egy kis pihenés után mert nekivágni az egy emeletnyi lépcsőnek.
Az iskolában baj esetén a titkárság van elsősegélyre kijelölve, Edit is oda fordult segítségért. Munkatársnője leültette, megmérte a vérnyomását, de alig akart hinni a szemének, mert 210-et mutatott a kijelző. Gyorsan egy nagy pohár vizet nyomott a kezébe, aztán megmérte a másik karján még egyszer, de ugyanaz lett az eredmény. Kikérdezte, van-e gyógyszere, de csak egy gyógynövényalapú nyugtató volt nála, abból vetetett be Edittel. Hűs borogatást tett a homlokára és a csuklójára, fel sem engedte állni.
Pár perc múlva kicsit lejjebb ment a vérnyomás, de még mindig 200 körül volt. Nem hívtak mentőt hozzá, mert a háziorvosa – a délutáni rendelési időben és a közeli rendelőben – könnyebben elérhetőnek tűnt.
A munkatársai azonban oda sem engedték el egyedül, hanem gondoskodtak kísérőről, és pihentetve megvárták, amíg 180-ig csökkent a vérnyomása. Edit háziorvosa elkezdte a kezelését, és több havi próbálkozás, szoros vércukorkontroll, naplózás után sikerült beállítani normális értékekre a vérnyomását. Közben teljes körű kardiológiai kivizsgálásra is sor került, hogy tisztázzák a magas vérnyomás hátterében álló okokat, és felmérjék, okozott-e maradandó szervi elváltozásokat az addig rejtve zajló betegség.
Teendők kiugró magas vérnyomás esetén
Editnek szerencséje volt, az elsősegélyt nyújtó munkatársa körültekintően járt el. Az orvosi ajánlás ebben a helyzetben ugyanis az, hogy a beteget nyugalomba kell helyezni, leültetni vagy lefektetni, és a mérést meg kell ismételni.
A tudatosan lassú, mély légzés is segíthet, hozzájárul a magas vérnyomás egyik okának, a stressznek az oldásához és a helyzettel járó szorongás csökkentéséhez. Ha a megismételt mérés is magasabb, mint 180/120, illetve, ha kísérő tünetek is mutatkoznak, netán stroke, szívroham gyanúja is fennáll, akkor sürgős orvosi segítségre van szükség, azonnal mentőt kell hívni.
Ha a betegnél van vérnyomáscsökkentő gyógyszer, mielőbb be kell vennie, ugyanakkor fokozatosságra, a vérnyomás lassú rendezésére van szükség, hiszen a túl gyorsan lecsökkenő vérnyomás is bajt okozhat, például ronthatja az agyi vérkeringést.
Tanácsok a vérnyomás tartós rendezésére
A tartósan magas vérnyomásúaknak orvosi segítségre van szükségük, de maguk is sokat tehetnek az érték normális szinten (140/90 Hgmm alatt) tartásáért. A túlsúlytól való megszabadulás, a rendszeres mozgás, a dohányzás elhagyása, az alkohol- és koffeinfogyasztás korlátozása, az alvásproblémák rendezése, a stressz lehetőség szerinti kerülése, a hatékony stresszkezelési módszerek (autogén tréning, mélylégzési technika stb.) alkalmazása mellett az egészséges, szívbarát étrend követése a legfontosabb.
Ez utóbbiba a túl zsíros, cukros, sós, túlságosan feldolgozott, ún. kényelmi ételek kerülése, helyette rostban, omega-3 zsírsavakban, vitaminokban, káliumban, kalciumban és magnéziumban gazdagabb ételek fogyasztása segíthet a legtöbbet. A megfelelő folyadékfogyasztásra is vigyázni kell. Nagyon fontos tudnivaló, hogy a magas vérnyomás krónikus betegség, tehát ha az orvos gyógyszert rendel a vérnyomás rendezésére, azt nemcsak néhány hétig, hanem nagy valószínűséggel hosszú távon és folyamatosan szedni kell, egészen addig, amíg azt a kardiológus másképp nem rendeli.
A cikk a Budai Egészségközpont kardiológus szakembereinek közreműködésével készült.