Sokan szenvednek kézfájdalmaktól a számítógépes munka következtében, ami helyes egérhasználattal jelentősen enyhíthető.
A munkavállalók jelentős része ülőmunkát végez: napjait a számítógép előtt tölti, akár napi 8-10 órát is ül a képernyő előtt. Megfelelő ellensúlyozás nélkül ennek az életmódnak komoly egészségkárosító hatása lehet – a nyak-, hát- és derékfájdalmak mellett sokan szenvednek kézpanaszoktól is.
A kéz fájdalmának hátterében az esetek jelentős részében a helytelen egérhasználat áll. Korábban, az írógépek idején, amikor a billentyűk lenyomása még sokkal nagyobb erőkifejtést igényelt, maga a gépelés is okozhatott fájdalmat, de manapság a billentyűzetek egyre érzékenyebbek, elég éppen csak megérinteni őket. Az egér nem megfelelő alkalmazása azonban ma is probléma, és elsősorban a csukló fájdalmához vezethet.
Ha az egeret nem a megfelelő szögben tartjuk, azzal túlterheljük a csuklót, a környező izmok görcsössé válnak, összehúzódnak, végül gyulladás alakul ki az ínhüvelyben. Az ínhüvelygyulladás (tendinitisz) tehát a helytelen mozdulatok hosszú ideig tartó ismétlése következtében alakul ki. Nem csak a számítógépes munka válthatja ki, okozhatják bizonyos sportok, hangszeres játék vagy éppen a házimunka is. A mechanikai irritáció okozta ínhüvelygyulladásnál jóval ritkábban ugyan, de előfordulhat fertőzéses, gennyes ínhüvelygyulladás is.
Legjellemzőbb a csukló, az ujjak, az alkar ínhüvelygyulladása, ritkábban a könyök vagy a térd is érintett lehet. Nőknél sokkal gyakoribb, mint férfiaknál, mert a nők esetében az ízületeket stabilan tartó izomzat gyengébb. Az ínhüvelygyulladás legfőbb tünete a fájdalom és a duzzanat. Emellett előfordulhat égő, húzódó, szurkáló érzés és láz is. Az egér nem megfelelő használata az ínhüvelygyulladáson túl úgynevezett egérváll kialakulásához is vezethet. Ilyenkor a mereven egy helyzetben tartott kéz, az íróasztal mellett akaratlanul is görnyedt test hosszabb távon izommerevséget, görcsöt, nehezen oldódó hátfájdalmakat, vállpanaszokat okoz.
Az ínhüvelygyulladást sokkal egyszerűbb megelőzni, mint gyógyítani. A legjobb megelőzés a számítógéphasználat csökkentése lenne, ez azonban sokak esetében nem kivitelezhető. Ilyenkor arra érdemes figyelni, hogy egérhasználat közben a csukló, a kéz és a kar legyen megfelelően alátámasztva. Erre rengeteg úgynevezett ergonomikus eszköz áll rendelkezésre.
A megfelelő szék karfás, támasztja a könyököt, de léteznek speciális asztalok is, ugyancsak a kar megtámasztására. Az egeret célszerű a csuklót ideális helyzetbe hozó, zselés egérpadra helyezni, vagy alkartámaszt használni. Ugyancsak hasznos, ha nem mindig az egeret használjuk, hanem kombináljuk a billentyűs kurzorhasználattal, érintőképernyővel, beszédfelismerő szoftverekkel. A munkában érdemes szüneteket tartani, átmozgatni a kezeket, a csuklókat.
A már kialakult ínhüvelygyulladás többféleképpen kezelhető. Ha nem régóta tartó, enyhe tünetekkel jelentkező betegségről van szó, akkor a legjobb a pihentetés, borogatás, az orvos által javasolt krémek használata. Súlyosabb esetben szükség lehet gyulladáscsökkentő gyógyszerekre, fájdalomcsillapítókra, különböző rögzítések használatára. Hasznos lehet a fizioterápia, végső esetben pedig a műtét. Ennek eldöntése azonban mindig a szakorvos feladata, nem érdemes sokat várni a felkeresésével, mert később akár a munkavégzést is ellehetetlenítheti a fájdalom.
A cikk a Budai Egészségközpont ortopéd szakorvosok közreműködésével készült.