A sok ülés egészségrontó hatásáról rengeteget beszélünk: tudjuk, milyen rossz hatással van a vérkeringésre, az anyagcserére, a gerincre, az ízületekre. Kevesebb szó esik az állómunka, az egész napos állás következményeiről. Pedig ez is alaposan megterheli a szervezetet, különösen, ha egyoldalú megterheléssel jár együtt. Nemcsak a lábat érinti, hanem a csípőn, a gerincen át a hátat és a nyakat is, hatással van az izomzatra és a vérkeringésre. Leginkább a lábunk sínyli meg az állómunkát, ha nem próbálunk meg tenni ellene.
A hosszas állómunka sokféle problémát okozhat: többek között láb- és gerincfájdalmak, lábdagadás, lúdtalp, izommerevség, görcsök, visszérbetegség alakulhat ki. Az órákig egyhelyben állás akkor is megterhelő lenne, ha az ideális súlyelosztást biztosító testhelyzetben történne (egyenes gerinc, kis terpesz, talpak a vállakkal szimmetrikusak), és az ízületeknek csak a test saját súlyát kellene megtartani. Ez azonban munkavégzésnél a legritkábban van így, a mozgásszerveink a legtöbbször egyenetlen terhelésnek vannak kitéve.
Ha nincs meg a szimmetria
A legtöbb állófoglalkozásra (például a fogorvosok, fodrászok, masszőrök munkájára) jellemző, hogy valamilyen aszimmetriával, kényszertartással jár együtt, például a karokat felemelve, előre kell tartani, előre görnyed a váll, vagy az egyik kéz több munkát végez. A tartós féloldalas terhelés megbontja a hát- és derékizmok egyensúlyát: a túlterhelt oldalon megrövidülnek az izmok, inak, a másikon pedig túlnyúlnak, és egy idő után rögzülnek is ebben a rendellenes helyzetben. Az izmok összehúzódása, merevsége egy idő után hát- és derékfájdalmakat okoz, és az aszimmetrikus testhelyzet hatással van a gerincre és a csontozatra is, és mindez például a váll szimmetriájának megbomlásához, gerincferdüléshez, porckorong-problémákhoz vezethet.
Visszerek is jelentkeznek
Az állómunka gyakori következménye a visszérbetegség is. A vénákban a vért ugyanis az izmok összehúzódásakor az izmon belüli érre ható pumpafunkció mozgatja, és csapóajtószerű billentyűk akadályozzák a vér visszafelé áramlását. A mozgáshiány és az álló testhelyzet megnehezíti a visszerek munkáját, nagyobb nyomás nehezedik a vénabillentyűkre. Ha a vénabillentyűk nem zárnak tökéletesen, akkor a salakanyagokkal teli vér szív felé áramlása nehezített, és vénás értágulatok, kiöblösödések jönnek létre. Az ezekben pangó vérből fehérjetartalmú folyadék szivárog a szövetek közé, lábdagadást, a visszeres láb fájdalmát, fáradékonyságát okozva.
Nem mindegy a talaj sem!
A betonon, kemény, rugalmatlan padlón vagy talajon végzett állómunka fokozottan terheli a lábakat, de a káros hatások más testrészekre is kiterjednek: rontják a mozgáskoordinációt, a lábakban visszérproblémákat, a vállaknál és a nyaknál is izomfeszültséget és merevséget okoz, az izomfájdalmak csökkentik a munkavégző koncentrációs készségét, teljesítményét is.
A lábfej és a talp is megsínyli
A sok állást vagy járkálást igénylő munkát végzők nemegyszer talpfájdalmakra is panaszkodnak. Ennek oka a talpi hártya (fascia) gyulladása a túlterhelés, a nem megfelelő cipő vagy a lúdtalp következtében.
Szintén összefügg az állómunkával az ún. lúdtalp, a lábfej hosszanti boltozatának megsüllyedése, annyira, hogy a kereskedők és a pincérek betegségének tartják. A lábfej ívének ellaposodásának, a hosszanti boltozat megsüllyedésének következtében megváltozik a súlyeloszlás, az egész talp leér a földre. A megváltozott terhelés a nagyujj bütykösödésével és a lábfej másik boltozatának, a harántboltozatnak a megsüllyedésével is együtt járhat, ami szintén bütyköket, a talpon fájdalmas bőrkeményedéseket, a kisujj kalapácsujjá deformálódását idézi elő.
Hogyan kerülheti el az állómunkából adódó ártalmakat?
Munka közben időnként húzza ki magát, egyenesítse ki görnyedt testtartását, mozgassa meg tagjait! Az állva, egyhelyben végzett munkát legalább óránként szakítsa meg pár perces sétával, mozgással! Ha van mód rá, váltogassa a testhelyzetét, a munka egy részét végezze ülve, térdelve, terhelje felváltva a lábait! Pihenőidőben fekvő vagy ülő helyzetben polcolja fel a lábait, hogy a visszerek munkáját megkönnyítse.
Aki tudja magáról, hogy egyik karját, kezét többet használja, próbálja személyre szabott gyakorlatokkal kompenzálni ezt, hogy a túlterhelt oldal izomfeszültsége oldódjék, a kevésbé terhelt oldal erősödhessék.
Álló munkavégzésnél nagyon fontos a megfelelő cipő kiválasztása. Hajlékony, rugalmas, de masszív talpú legyen, legfeljebb négy centiméteres sarkokkal, szükség esetén lúdtalpbetéttel és a legjobb, ha nemcsak a lábfejet, hanem a bokát is tartja.
A munkaadó így segíthet
Álló munkaállomásokhoz – futószalagok mellé, pult mögé, stb. – szerezzék be az erre kifejlesztett ún. fáradtságcsökkentő szőnyeget, amely rugalmas, puha felületével enyhíti a kemény padlózat hátizmokra és gerincre gyakorolt ártalmait.
Tegyék lehetővé az óránkénti szünetet.
Egyre több munkaadó gondoskodik szervezetten munkavállalói mozgáslehetőségeiről edzőterem bérlésével vagy kialakításával. Örvendetesen terjed a munkahelyen igénybe vehető 15-20 perces masszázs lehetősége is, amellyel a feszült, görcsös hátizmok lazíthatók ki eredményesen.
A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.