HRDoktor

Migrénes fejfájás – amitől képtelenség koncentrálni a munkahelyen

2017. szeptember 04. - hrdoktor

A szűnni nem-akaró, migrénes fejfájás több százezer ember dolgát nehezíti meg a munkahelyen, akik ilyenkor szinte képtelenek a koncentrációra és a hatékony munkavégzésre. Mit tehetünk, hogy megelőzzük a migrént, és hogyan segíthetünk kollégáinknak a tünetek enyhítésében?

hrdoktorblog-migren-munkahely.jpg

Munkahelyi teljesítményünket rontja, egész napunkat tönkreteheti egy kiadós fejfájás. Míg azonban a fejfájások legtöbbje hatásosan enyhíthető az ismert, vény nélkül is kapható fájdalomcsillapító szerek valamelyikével, a migrénre ez nem érvényes. A migrénre hajlamosak problémáját súlyosbítja, hogy erről a kínzó fejfájásról máig keveset tud az orvostudomány: sem a kiváltó okát nem sikerült teljesen tisztázni, sem azt, hogyan lehetne enyhíteni illetve elkerülni.

A migrén különösen erős, intenzív, féloldalas, lüktető fejfájás, amelyet émelygés, hányinger, hányás, erős fény-, illat- vagy hangérzékenység is kísérhet. A roham többnyire néhány óráig tart, de extrém esetben több napra is elhúzódhat. A provokáló okok változatosak: az érintettek tapasztalatai szerint időjárási front, hormonális változás, stressz, alváshiány, túl sok koffein és magas hisztamintartalmú élelmiszerek fogyasztása (bor, csokoládé, banán, érlelt sajtok) is kiválthatja, de különösebb ok nélkül is lecsaphat.

Nem ritka, hogy a migrénes roham előtt néhány órával bevezető ún. auratünetek (szemkáprázás, átmeneti látászavar, zsibbadás, érzéskiesés, levertség stb.) jelentkeznek. Ekkor, az esetek egy részében az időben alkalmazott gyógyszerrel elkerülhető a teljes, intenzív migrénroham. Vannak azonban, akiknél teljesen elmarad ez a bevezető szakasz vagy ilyenkor is hatástalanok a gyógyszerek.

 bhc-migren-infografika.jpg

Nem az „úrinők” betegsége!

A migrént régen „úrinős” betegségnek tartották. Ebben annyi a valóságtartalom, hogy a nőket valóban nagyobb arányban érinti ez a fejfájástípus, és az is igaz, hogy csak a jobban szituáltak engedhették meg maguknak, hogy a külvilág teljes kizárásával, lesötétített szobában pihenve próbálják enyhíteni a migrén okozta kínjaikat. Arról kevesebb szó esik, hogy mit tehettek - tehetnek azok, akikre munka közben sújt le ez a különösen gyötrő fejgörcs. Márpedig a migrén egyik jellegzetessége, hogy a tünetei fizikai aktivitás hatására fokozódnak, és – akit egyszer is utolért, tudja – hogy a migrén okozta heves fájdalom egy időre munkaképtelenné teheti az ebben szenvedőt.

 

Mit tehetnek a migrénben szenvedők?


Az aura-szakaszban próbálja megállítani!

Egyes migréneseknél olyan egyértelműen jelentkeznek a rohamot bevezető tünetek, hogy még van idejük tenni ellene, és fájdalomcsillapítóval képesek megállítani a teljes roham kifejlődését.

Feküdjön le, zárja ki a külvilágot!

Roham idején legjobb lefeküdni, csendes, elsötétített helyen – ha nem megy, legalább egy alvómaszkot vegyen fel. Hideg vízen kívül enni-inni nem nagyon érdemes a hányinger miatt, a kávé pedig akár még erősítheti is a tüneteket.

Vezessen fejfájásnaplót!

Érdemes feljegyezni, hogy mikor, milyen körülmények között, milyen előzmények után jelentkezett a migrén, hogy az egyéni kiváltó okot azonosítani, a későbbiekben kerülni lehessen.

Enyhítse a stresszt!

Tegyen meg mindent azért, hogy a stressz ne uralja el az életét – ennek eszköze lehet valamilyen stresszkezelő technika (mozgás, relaxáció, jóga, agykontroll, stb.) elsajátítása, a napirend tudatos átgondolása, pihenőidők beiktatása, stb.

Kérjen orvosi segítséget!

Ha a migrén többször ismétlődik, forduljon szakorvoshoz egy alapos kivizsgálásra és a kezelési lehetőségek megbeszélésére!

 fejfajas_munkahely_n.jpg

Hogyan segíthetnek a munkatársak, ha munkahelyen csap le a migrén?

Egyre több munkahelyen van pihenő- vagy relaxszoba, ahova a migrénes enyhébb roham esetén egy időre félrehúzódhat. Ha azonban súlyosabb a roham, a betegnek mielőbbi ágynyugalomra van szüksége, abban kell segíteni, hogy hazamehessen. Migrén idején viszont nem tanácsos vezetnie, mert nagyon leromlanak a reflexei, sőt, még tömegközlekedéssel vagy gyalog sem jó egyedül elindulnia, így legszerencsésebb, ha valaki elviszi, hazakíséri.

A munkatársak megnyugtató, megértő viselkedéssel segíthetnek a legtöbbet, hogy a betegnek a migrén gyötrelmei mellett legalább szorongania ne kelljen, hiszen a stressz meghosszabbítja, súlyosbítja a tüneteket.

A cikk a Budai Egészségközpont szakértőinek közreműködésével készült.

A bejegyzés trackback címe:

https://hrdoktor.blog.hu/api/trackback/id/tr7412771158

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása